Türkiye’ye Özgü Kedi Cinsleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Ülkemizin coğrafyasında pek çok farklı kedi türü yaşıyor. Kendi ülkemize özgü olan kedi türleri arasından en fazla sevilenlerini ve beslenenlerini sizler için bir araya getirdik.  Bu kediler arasında yer alan Ankara Kedisi ve Van Kedisi’ni gelin birlikte inceleyelim.

Ankara Kedisi

Sahibine bağlı, onun peşinden gitmeyi seven ve onu hayatının merkezine koyan Ankara Kedisi, evine fazlasıyla düşkündür. Türkiye’ye özgü bir kedi cinsi olan Ankara Kedisi, büyük ve keskin bir kafa yapısına sahiptir. Sivri burunlu olan bu kediler dik kulaklara sahiptir.

Beyaz ve ipeksi tüyleri olan Ankara Kedisi’nin tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Bu kedilerin en dikkat çekici özellikleri genetik olarak sağır bir şekilde dünyaya gelmeye yatkın olmalarıdır.

Pek çok Ankara Kedisi uzun tüylü Avrupa ırkının atası olarak kabul edilmektedir. Batı dilinde ise Angora Kedisi olarak anılmaktadır.

Van Kedisi

Suya korkusuz bir şekilde girebilen ve sudan büyük bir keyif alan Van Kedisi, yerli bir kedi cinsi olarak kendi başına bir marka haline gelmiştir. Zeki karakterli olan bu kediler kendi temizliklerine büyük bir önem vermektedirler. Van Kedileri söz konusu olduğu zaman temizlik tam bir takıntı halini almaktadır.

Bazı Van Kedileri avcılık konusunda da gelişmiş yeteneklere sahiptir. Ancak kucağa alınmaktan pek hoşlanmazlar. Bu kedileri kucağa alıştırmak sizin için bir hayli zor olabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR