Tüylü Hayvanlar Alerjiye Sebep Olur mu?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yetişkin insanlar da çocuk yaştaki insanlarda evlerinde evcil hayvan beslemek isteyebilirler. Evlerde beslenecek olan evcil hayvanlar genellikle ise kedi ve köpek olur. Fakat evlerde beslenen kedi ve köpekler özellikle astım hastalarında büyük sıkıntılara yol açabiliyor.

Bu noktada yalnızca kedi ve köpek üzerinden ilerlemek değil tüm tüylü hayvanlar üzerinden ilerlemek gerekiyor. Tüylü hayvanların tamamı alerjiye sebep olabilirler. Muhabbet kuşu, tavşan ve hamster gibi evcil hayvanlar ise astım hastalarının durumunu olumsuz olarak etkileyebilir.

Bebeğiniz doğduğu zaman eğer evinizde kedi varsa alerji riski gelişimi daha sonra artmayabiliyor. Fakat doğumdan sonra eve bir tüylü evcil hayvan alınması alerji riskini arttırıyor. Kedi ve köpek ise alerji riski en yüksek olan hayvanlar arasında yer alıyor.

Evcil Hayvanların Alerjik Hastalara Zararları Nelerdir?

Alerjen maddeler evcil hayvanların salya, derilerindeki döküntüleri ve idrarlarında yer alabiliyor. Bu maddeler daha sonra hayvanın tüylerine bulaşabiliyor. Tüyler ise insanların alerjiden etkilenmesine yol açabiliyor.

Bu tür alerjiye yol açan evcil hayvanınızı evinizden tamamen uzaklaştırmanıza rağmen bile alerjenlerin etkisinin azalması ve belirtilerin ortadan kalkması aylarca sürebilir.

Eğer evinizdeki evcil hayvana karşı alerjiniz var ise uzman bir doktora görünerek alerji için iyi gelebilecek olan ilaçlara ve tedavi yöntemlerine başlayabilirsiniz. Bu tür alerji durumlarında evcil hayvanları evden uzaklaştırmak en son seçeneğiniz olmalı.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR