Uzun Süreli Kedi Kaşıntılarının Sebepleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kediniz uzun süredir kaşınıyor ise bunun sebebi pek çok duruma bağlı olabilir. Kedilerin kaşıntılarına tek bir sebepten dolayı teşhis koyulamaz. Kaşıntının oluşmaması için ise ilk olarak onun beslenmesine ekstra hassasiyet göstermelisiniz.

Yavru olan kediler doğduklarında mikrop ve enfeksiyon kapma risklerini diğer yetişkin kedilere göre daha fazla taşırlar. Bu sebepten dolayı kediniz sürekli olarak kaşınıyor olabilir. Kedilerdeki kaşıntılar vücutlarında yaralar oluşmasına da yol açabilir. Bu tür durumlarda veterinerinize mutlaka gözükmeniz gerekebilir.

Kaşıntı Deri Hastalıklarına Yol Açar mı?

Pire, kene, bit ve uyuz gibi ciddi parazitler de kedilerde uzun süreli kaşıntılara sebep olabilir. Pireler ufak olmalarına rağmen çıplak göz ile görülebilen varlıklardır. Ormanlık alanlarda görülen bu pireler kedilere bulaştıkları zaman kaşıntıya yol açabilirler. Pireler kedinizin tüyleri arasına gizlendikten sonra kan emebilecekleri bir yer seçer ve tükürükleri sayesinde kedilerde kaşıntıya sebep olurlar.

Kedilerin bağışıklık sisteminin zayıf olması da mikroplara ve enfeksiyonlara davetiye çıkartabilir. Bu sebeple kaşıntılar meydana gelebilir. Kan emebilen pireler ve keneler kedilere zarar verdikleri için aynı zamanda deri hastalıklarına da yol açabilirler. Kulak, baş ve göz çevresi gibi bölgelere yerleşmeyi seven pireler ve keneler bu bölgelerin kaşınmasına sebep olurlar.

Uzun süre boyunca tedavi edilmeyen kaşıntılar, kaşıntının yer aldığı bölgenin tahriş olmasına ve farklı hastalıkların kedilerinizde meydana gelmesine sebep olabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR