Weimaraner Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Weimaraner’in Weimar-Almanya’da “Bloodhunt” , ”Pointer” ve yöresel av köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucunda elde edilip geliştirildiği bilinmektedir.

Bu büyük duygusal hayvan mükemmel denecek özelliklere sahip çok yönlü bir av köpeğidir. Anavatanı olan Almanya’da, bir zamanlar büyük av partilerinde kullanılırken sonraları kuş avlayan ve su kaynakları bulan köpek olarak yetiştirilmiştir.

Aynı zamanda cesur bir gözcü köpektir. Tehlikeli engelleri aşması gerekse bile, gitmesi gereken yönden vazgeçmez ve bunu için büyük bir çaba sarfeder. İyi eğitim görmüş bir Weimaraner, tüm av köpeği türlerinin en iyi davranışlı olanı olacaktır. Almanya’nın köpek kulübü, Weimaraner’i 1896’da ırk olarak tanımıştır.

Weimaranerların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Orantılı bir vücuda sahip olan Weimaraner’in, erkeğinin boyu 61-68.6 cm, dişisinin ise 56-63.5 cm’dir. Baş yapısı uzun ve erkekte daha geniştir. Burnu gri renkte, dudakları ince, sarkık ve pembe tondadır. Çene yapısı güçlü, dişleri keskindir. Yuvarlar formlu gözleri kehribar ya da mavi-gri renk tonunda, canlı ve zeki bir ifade taşır. Başının üst kısmından başlayan oldukça uzun kulakları vardır. Ön bacakları düz ve güçlü, arka bacakları ise geriden bakıldığında birbirine tam paraleldir ve gelişmiş kas yapısına sahiptir. Tüyleri kısa ve sıktır. Tüy renkleri; parlak gri ve grinin bütün tonlarında olabilir. Göğüs kısmında az miktarda beyaz bölgeler bulunabilir.

Hareketli ve canlı bir köpek olduğundan dolayı çok fazla hareket etme gereksinimi duyar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR