Whippet Cinsi Köpeğin Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tazı yarışları, geçtiğimiz yüzyılın sonunda kitleler tarafından en çok rağbet gören spor dalıydı. Özellikle birçok İngiliz’in rüyası, bir koşu köpeğine sahip olmaktı. Fakat “Greyhound”, öyle herkesin sahip olabileceği türden bir köpek değildir.

Kuzey İngiltere’deki birkaç maden işçisi, daha küçük yapılı fakat koşularda yine de kazanma şansına sahip olabilecek bir tazı türü yetiştirmeye karar verdiler. Greyhound’u, Terrier ve İtalyan tazısı ile çiftleştirdiler ve sonuç başarılı oldu. Bu köpeğin tazı yarışlarına katılmak dışında bir avantajı daha vardı. Onunla aynı zamanda kimse farkına varmadan sessizce tavşan avı da yapılabiliyordu. Çünkü Whippetlar havlamıyorlar.

Whipperların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Omuz yüksekliği erkek köpeklerde en fazla 50 cm, dişilerde ise 45 cm’dir. Erkeğin ağırlığı 10 kg, dişinin ise 8 kg’dır. Tip olarak Greyhound’u andırır, fakat ondan daha enerjik ve hareketlidir. Başı oldukça küçük uzun, kafa tası düz ve geniştir. Burun rengi siyah ya da tüy rengi ile uyumludur. Gözleri canlı ve parlaktır. Narin, küçük, gül biçiminde kulakları vardır. Kaslı bir sırta sahiptir. Göğüs yapısı derin ve geniştir. Kuyruğu ince, uzun ve kısadır.

Hareketli, hızlı, cesur, sadık, güvenilir ve çocuklara karşı sevecen bir yapısı vardır. Bütün bu özellikleri, Whipper’leri diğer tazı ırklarına kıyasla ideal bir ev köpeği de yapmaktadır. Tüy bakımı çok az zaman gerektirir. Ona bağırılmasından ve gürültüden olumsuz yönde etkilenir. Hareket halindeyken soğuktan etkilenmez. Kıyafete ihtiyacı yoktur. Fakat hava akımından etkilendiği için yattığı yer cereyandan uzak bir kuytu olmalıdır. Hareketliliğe ihtiyaç duyar, bu yüzden sıkça koşturulmalıdır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR