Yaşlanan Kediler için İşe Yarar Bakım İpuçları

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yaşı ilerlemiş olan kedilerinizi sık sık veteriner kontrolüne götürüyorsanız ancak yine de kendi yapabileceğiniz bakım yöntemlerini merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi

Kediler yaşlandığı zaman bağışıklık sistemleri zayıflamaya başlar. Kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için günlük olarak ihtiyaç duyduğu besinleri ve vitaminleri mutlaka verdiğinizden emin olmanız gereklidir.

Egzersiz

Kediler de tıpkı köpekler gibi egzersiz hareketlerine ihtiyaç duyabilirler. Yaşlı kedilerin hareketlerinin kısıtlanması zaman içerisinde onların hastalıklara yakalanma riskini yükseltebilir. Bu yüzden kedileriniz ile sık sık oyunlar oynayarak onların hareket etmesini sağlamanız gerekebilir.

Uyku

Tüm kediler uyuklamayı son derece severler. Yaşlanan kedilerin uyuması ise daha fazla enerji toplamaları için önemlidir. Evde kediniz ile sürekli oynayan ve onu uykusunda rahatsız eden bir çocuğunuz var ise mutlaka kedinizin dinlenme ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir.

Diş Bakımı

Kedilerin diş bakımına özen göstermeniz daha sağlıklı olmaları açısından önemlidir. Kedinizin dişini düzenli olarak fırçalamanız ve gerektiğinde veteriner kontrollerini yaptırmanız işinize fazlasıyla yarayacaktır.

İlgi

İlgisizlik kedilerin zaman içerisinde kendilerini yalnız hissetmesine ve strese girmesine sebep olabilir. Kediler ilgiye aç evcil hayvanlar oldukları için kediniz ile boş vakitlerinizde ilgilenmeniz gerekebilir. Kucağınıza gelmeyi seven bir kedi sahibiyseniz kedinizi bol bol kucağınıza alarak sevebilir ve gerektiğinde onunla birlikte güzel bir uyku da çekebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR