Yaşlı Kedilerde Görülen En Yaygın Hastalıklar Nelerdir?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de yaşlılıkta birlikte, yaşlılığa bağlı olarak bir takım hastalıklar ve problem yaşayabilir. Bu hastalıklar deri problemleri olabilir, diş ve diş eti gibi ağız içi problemler olabilir ya da organ hassasiyeti problemleri olabilir.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, insanlarda görülebilen tüm yaşlılık hastalıkları kedilerde de görülebilir. Bu yüzden bu konuda "Kedimde şu ... şu hastalık görülebilir mi " sorusu açıklık kazanacaktır. Şöyle ki; insanlarda görülen çoğu yaşlılık hastalığı, örneğin, Alzheimer, duyu kaybı, diş problemleri, kalp problemleri, böbrek taşı problemleri yaşlı kedilerde de görülebilmektedir.

Önemli olan ise bu hastalıkların teşhisi ve tetkikidir. Sonrasında uygulanacak olan tedavi yöntemleri ve bakım koşulları ise hastalığın iyileşmesi konusunda büyük rol oynar.

Kedimizin yaşlanmasıyla birlikte derisinde melanoma, nörofibril kist ya da fibrosarkom gibi belli kanser türleri görülebilir. Kedi eğer kısırlaştırılmamışsa ve bu noktada geç kalınmışsa eğer, dişi kedilerde  meme tümörleri hem göğüs hem karın bölgesinde küçük sertleşmeler ya da daha büyük yumrular halinde görülebilecek sertleşmelerle fark edilen kanser türleri oluşabilir.

İnsanlarda olduğu gibi akut ya da kronik böbrek yetmezlikleri yaşlanan kedilerde, özellikle beslenmelerine dikkat edilmezse çok sık görülen bir hastalıktır. Yine yaşlanmaya bağlı olarak insanlarda olduğu gibi kedilerimizde de kalp problemleri görülebilir ve yaşlılık döneminde, karaciğer de organ hassasiyetinden dolayı çeşitli hastalıklara yol açabilir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR