Yaşlı Köpeklerde Karaciğer Tümörleri

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hepatik nodüler hiperplazi, orta yaşlı ve yaşlı köpeklerin karaciğerinde bulunan kötü huylu olmayan bir lezyondur. Yaşlı köpeklerde yüksek karaciğer enzimlerinin nedeni budur.

Klinik bulgular, yüksek karaciğer enzim aktivitesi ve karaciğerdeki nodüllerin ultrasonografik olarak saptanması ile desteklenir.

Bu hastalık spesifik bir hastalık değilse de, İskoç teriyerlerinde daha yaygın görülebilir. Hastalık tamamen yaşla ilgilidir ve lezyonlar genellikle altı ila sekiz yaş civarında gelişir. Klinik çalışmalar sonucunda, tüm geriatrik köpeklerde, 14 yaşından büyük köpeklerde bu lezyonlar sıklıkla görülmüştür.

Yaşlı Köpeklerde Karaciğer Tümörlerinin Belirtileri Nelerdir?

Büyük nodüllerin patlaması ve kanaması olmadıkça (nadiren) nodüler hiperplazi klinik hastalığa neden olmaz.

Anormal bir karaciğer boyutu dokunarak yapılan bir muayenede kolaylıkla saptanabilir; ancak karaciğerin büyümesi nadir görülen bir durumdur.

Hepatik nodüler hiperplazi çoğunlukla başka hastalıkların muayenesi veya tedavisi esnasında teşhis edilir. Hastalığın spesifik belirtileri olmadığı için rutin muayenelerde teşhis edilme olasılığı yüksektir.

Nodülleri Oluşturan Sebepler Nedir?

Bu hastalığın kökeni bilinmese de, hepatik nodüler hiperplaziye yol açabilen metabolik faktörler: Vakuoler hepatopati (karaciğer bozukluğu) ya da karaciğerde daha önce gerçekleşen yaralanmalardır. 

Tedavi için öncelikle köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekir. Bu bilgiler arasında eğer varsa, yakın geçmişte görülen belirtileri ve yaralanmaları da eklemeniz gerekir.

Veteriner hekiminiz daha sonra tam teşhis için: Tam kan sayımı (CBC), biyokimya analizi ve idrar tahlili isteyecektir.

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR