Yavru Kedilere Karma Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanlarınızı koruyabilmek ve onların sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayabilmek için gerekli aşıları yapmanız son derece önemlidir. Özellikle yavru kedilerde yapılması gereken aşılara mutlaka dikkat edilmesi gereklidir.

Kediler karma aşıyı 8. haftadan itibaren en az 2 doz şeklinde alırlar. Her uygulama arasında ise mutlaka 2 haftalık veya 3 haftalık bir süre bırakmalısınız. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kedilerde 8. ve 11. haftalarda karma aşıya geçiş yapabilirsiniz.

Ülkemizde yapılan karma aşılar üç ayrı hastalığa karşı yavru kedileri daha sağlıklı bir hale getirebilmektedir. Feline panleukopenia, feline enfeksiyöz rhinotracheitis ve calicivirüs hastalıkları karma aşılar sayesinde engellenebilmektedir.

Karma Aşı Kedinizi Hangi Hastalıklardan Korur?

Bu 3 hastalık yavru kedilerde meydana geldiği zaman şiddetli bir şekilde enfeksiyona yol açabilir. Bu sebeplerden dolayı yavru kedilere aksatılmadan karma aşı yapılması gereklidir.

Feline panleukopenia hastalığı yavru kediler ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu hastalığın belirtileri arasında kusma, ishal ve şiddetli halsizlik gibi belirtiler yer almaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için aşı yapılması son derece önemlidir.

Yavru kedilerin ağız bölgesinde ortaya çıkan yaraların ülsere sebep olması ise Calicivirüs hastalığı sebebiyle meydana gelir. Bu hastalıktan korunabilmek için de karma aşının yapılması gereklidir. Karma aşılar bu tür hastalıklardan yavru kedilerinizi uzak tutabilmeniz açısından son derece büyük bir önem taşımaktadır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR