Yavru Kedilerin Karşılaştığı Tehlikeler Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Annesiz yavru kediler insanların yardımına muhtaçtır. Bir sebeple annenin göz ardı ettiği, terk ettiği yavru kendi başına su bulamaz ve beslenemez. Annesiz yavru bir kedinin karşılaşabileceği en önemli tehlike ise dehidrasyondur (susuz kalması).

Dehidrasyon hızlı bir biçimde yavru kediyi etkiler ve hayati tehlikeye sokar. Dehidrasyona giren kedinin vücut ısısı hızla düşer acil müdahale edilmesi gerekir. Geç kalınan bir susuz kalma vakasında veteriner hekim tarafından deri altından sıvı aşılanması gerekir.

Yavru kedileri etkileyen bir başka hayati tehlike ise parazitlerdir. Parazit temizleme işlemi veteriner hekime gerek duymadan kendinizin kolaylıkla yapabileceği bir işlemdir. Anti parazit spreyi kullanarak kedinizi kolaylıkla parazitlerden kurtarabilirsiniz. Ancak bu spreyleri eğer kediniz 3-4 haftalık değilse mecbur kalmadıkça kullanmamalısınız.

Rutin Kontroller Nelerdir?

Uygun bir biçimde beslenen yetim yavru kediyi daha sonraki aşamalarda iç parazit sorunları da bekleyebilir. Bu yüzden kedinizin idrar ve dışkısını da kontrol etmeniz gerekir.

Sağlıklı bir dışkı kahverengiyken; siyah, kanlı , beyaz dışkı sağlık sorununa işaret eder. Sağlıklı idrar berrak ve açık sarıyken; sarı, kırmızı renklerdeki idrar tehlikeli bir sorunu haber verir. Böyle sorunlarla karşılaştığınızda ise acilen veteriner hekiminize danışmanız gerekir.

Yavru kediler bir çok tehlikeyle karşılaşabileceğinden mümkün olduğu kadar sık aralıklarla kontrolünü yaptırmalısınız. Aşılama vakti geldiğinde de (en az altı haftalık) aşılarına başlamalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR