Yavru Köpeğin Erken Dönem Eğitimi İçin İpuçları

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yavru bir köpeğin iyi huylu, arkadaş canlısı ve pozitif olmasını her köpek sahibi ister. Siz daha yavru köpeği sahiplenmeden evvel ilk eğitimini annesiyle birlikte almış olur. İlk eğitimler arasında tuvalet alışkanlığı, oyun oynama alışkanlığı ve basit komutlara uyma alışkanlığı olabilir.

Her köpek aynı şekilde eğitilmez. Bazı köpekler siz ona bir şey öğretmeden öğrenmeye meyilli olmazlar. Bazıları ise adeta öğrenmek için doğmuş gibilerdir ve itaatkardırlar. Yavru köpekler çok hızlı öğrendikleri için de köpeğinizi eğitmek için elinizi çabuk tutmanız gerekecektir.

Eğitime Başlarken:

Köpek eğitimi için öncelikle kararlı ve disiplinli olmanız gerekir. Sizin kararlığınınız ve disiplininiz onun daha çabuk öğrenmesini sağlar ve iyi bir eğitimin temelleri atılmış olur. Daha önce köpek eğitmediyseniz eğer veteriner hekiminizin önerileri doğrultusunda hareket edebilir veya güvendiğiniz köpek eğitim kitaplarından faydalanabilirsiniz.

Eğitim sürecinde en önemli nokta çağrışım yoluyla öğrenmedir. Bu yüzden köpeğiniz eğer istediğiniz komutları yerine getirdiyse onu sevdiği krakerlerle ödüllendirin ve her zaman hatırlayabileceği ödül sözcükleri sarf edin. (İyi kız, aferin oğlum vb.)

Köpeğinizin eğitiminde temel eğitimlerin yanında öğrenmesi gereken en önemli sözcük ise “hayır” sözcüğüdür. Hayır sözcüğünü köpeğinize öğretmediğiniz sürece istemediğiniz hareketleri yapabilir, kendini tehlikeye sokabilir ve zararlı şeyleri yapmaya devam edebilir. Bu yüzden yavru köpeğinize hayır sözcüğünü öğrettiğinizde güven içinde keşfetmeye ve büyümeye devam edebilecektir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR