Yavru Köpeğinizi Doğru Bir Şekilde Nasıl Beslersiniz?

1 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yavru köpeğinizin uygun ve doğru biçimde beslenmesi onun gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Beslenme miktarı ve mama çeşidi de yavru köpeğinizin gelişimine ve büyümesine göre ayarlanmalıdır. Bu yüzden veteriner hekim kontrolü ve besin programı onun sağlığı için gereklidir.

Yavru köpeğiniz hızla büyüyeceğinden onun gelişimini her gün takip etmelisiniz. Kilosunu not almalı, alması gereken mama miktarını da büyüme takibi çizelgeleri yardımıyla ayarlamalısınız. Köpeğiniz büyüdükçe mama miktarı da uygun şekilde olması gerekir.

Besin Programı Nasıl Hazırlanır?

Kilo takibini yaptığınız ve gelişimini yakından takip ettiğiniz yavru köpeğiniz artık bir yetişkin köpek olduğunda yavru köpek mamasından yetişkin köpek mamasına geçmeniz gerekir. Bu geçiş onun besin ihtiyaçları ve gelişimi için çok önemlidir.

Geçiş mamasını ise 10 günlük bir zaman dilimine yaymanız gerekir. Her gün yeni mamanızı biraz daha fazla koyarak (%10 kadar) 10 gün sonunda yeni mamanıza geçmeniz önerilir.

Her köpeğin beslenme alışkanlığı ve yapısı farklı olduğundan besin programı da farklı olacaktır. Bu yüzden yavru köpeğinizi beslerken veteriner hekiminize köpeğinizin sınırsız bir besleme şekliyle mi, sınırlı bir besleme şekliyle mi yoksa öğün olarak besleme şekliyle mi besleyeceğinizi sorun.

Yavru köpeğinizin su kabının her zaman dolu olmasına ve kabın temiz olmasına da özen göstermelisiniz. Onu beslerken ve eğitirken yalnızca ödül bisküvileri vermelisiniz, ev yemekleri vermekten uzak durmalısınız.

1 yıldan fazla önce

  • Paylaş: