Yavru Köpeğinizi Doğru Bir Şekilde Nasıl Beslersiniz?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yavru köpeğinizin uygun ve doğru biçimde beslenmesi onun gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Beslenme miktarı ve mama çeşidi de yavru köpeğinizin gelişimine ve büyümesine göre ayarlanmalıdır. Bu yüzden veteriner hekim kontrolü ve besin programı onun sağlığı için gereklidir.

Bozulmamış doğada yavru köpekler en az sekiz yaşına gelene kadar anneleri ve kardeşleri ile birlikte kalırlardı.

Ne yazık ki, mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz. Yavrular ya da annelerinden çok genç yaşta ayrılıyorlar. Ayrı olan yavruların özel ihtiyaçları vardır ve bunlardan en önemlisi ise yeterli besin almaktır.

Yavru köpekler yaklaşık dört haftalık olana kadar bir biberon ile beslenmelidir. Uyandıkları andan uykuya geçene kadar her iki üç saatte bir beslenmelidirler. Ancak kademeli olarak öğünlerinin yoğunluğunu arttırıp, sıklığını azaltarak bir program oluşturmanız da mümkün. Böylelikle geceleri beslemeniz gerekmez ve yavru dört haftaya yaklaştıkça beslenme sıklığı yavaş yavaş azaltılır.

Yavru köpeğiniz hızla büyüyeceğinden onun gelişimini her gün takip etmelisiniz. Kilosunu not almalı, alması gereken mama miktarını da büyüme takibi çizelgeleri yardımıyla ayarlamalısınız. Köpeğiniz büyüdükçe mama miktarı da uygun şekilde olması gerekir.

Yavru Köpek için Besin Programı Nasıl Hazırlanır?

Kilo takibini yaptığınız ve gelişimini yakından takip ettiğiniz yavru köpeğiniz artık bir yetişkin köpek olduğunda yavru köpek mamasından yetişkin köpek mamasına geçmeniz gerekir. Bu geçiş onun besin ihtiyaçları ve gelişimi için çok önemlidir.

Geçiş mamasını ise 10 günlük bir zaman dilimine yaymanız gerekir. Her gün yeni mamanızı biraz daha fazla koyarak (%10 kadar) 10 gün sonunda yeni mamanıza geçmeniz önerilir.

Her köpeğin beslenme alışkanlığı ve yapısı farklı olduğundan besin programı da farklı olacaktır. Bu yüzden yavru köpeğinizi beslerken veteriner hekiminize köpeğinizin sınırsız bir besleme şekliyle mi, sınırlı bir besleme şekliyle mi yoksa öğün olarak besleme şekliyle mi besleyeceğinizi sorun.

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli?

Yavru köpeğinizin su kabının her zaman dolu olmasına ve kabın temiz olmasına da özen göstermelisiniz. Onu beslerken ve eğitirken yalnızca ödül bisküvileri vermelisiniz, ev yemekleri vermekten uzak durmalısınız.

Köpekler için özel olarak hazırlanmış birkaç şişe ve meme başı satın alın ve gerekirse meme uçlarında iki veya üç iğne deliği açmak için ısıtılmış bir iğne kullanın. Birden fazla şişeye sahip olmak, ihtiyacınız olduğunda temiz bir ürüne sahip olmanızı sağlar.

Köpek sütü ikamesi köpeklerin anne sütüne ihtiyaç duydukları zaman en iyi besindir. Toz halinde ve önceden karıştırılmış formlarda bulunur. Toz haline getirilmiş süt ikamesi karıştırıldıktan hemen sonra kullanılmalıdır. Süt ikamesinin özellikle evde olmadığınız zamanlarda kullanımı çok kolaydır. İkame tozunu ılık suyla karıştırıp biberonla yavru köpeği besleyebilirsiniz.

Yavru köpek yetiştirmek zor değildir, fakat özveri ve zaman gerektirir. Bir köpek şişenin meme başını ısırmaya başladıktan sonra (genellikle yaklaşık 3-4 haftalık yaşlarda), biraz süt ikame edici ile karıştırılmış yüksek kaliteli konserve köpek maması sunmaya başlayabilirsiniz.

Bir kaseden su içtiğinde, şişe beslemeyi tamamen bırakabilir ve yavru köpek mamalarına geçiş yapabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR