Yavru Köpeğinizi Nasıl Tasmaya Alıştırırsınız?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek 4 aylık olduğunda, onunla ilk dolaşma eğitimine başlanmalı. Bunu da tasma ve sevk kayışıyla yapmak gerekir. Bunun için de daha önceden yavruyu tasmaya alıştırmak gereklidir.

Bunun en ideal zamanı yavru 4-5 haftalık olduğundadır. Ayarlı yumuşak tasmalar bu iş için uygundur. Başlangıçta tabii ki hiç yürümek istemeyecektir, tasmasıyla oynamaya başlayacak ve bizi sürükleyecektir. Büyük ve yetişkin köpeklerde bu oldukça güç bir göreve dönüşecek ve bizleri, dikenli tasma veya zincir kullanma isteğine itecektir.

Tasmanın Uzunluğu Çok Önemli

Ancak kurallara uygun bir şekilde başladığınızda, köpeğinizin eziyet çekmesine gerek kalmayacaktır. Köpek sizin yanınızda dolaşmayı öğrendikten sonra, onunla kısa tasmayla dolaşmaya çıkın. Köpek günlerce uğraştan, kısa tasmanın kendisine hiç oyun olanağı tanımadığını anlamasından sonra, uyum sağlamak zorunda olduğunu kavrayacaktır.

Tasmasının uzunluğunu bildiği zamansa, serbest hareket etme olanağını elde etmek için elinden gelen gayreti gösterecektir. Daha sonra ise diğer eğitim hareketlerine geçebilirsiniz. Ancak bunlara da 9 aydan önce başlamamak gerekir. O zamana kadar da köpek ya serbest dolaşım ya da kısa tasmalı gezintilerle yetinmek zorundadır.

Asla uzun tasma kullanmamalısınız. Köpeği, bir de uzun tasmayla deneme girişimiyle karşı karşıya bırakmamak için, iyisi mi ilk üç aya kadar sabit olan, kısa deri kayışlardan kullanılmalıdır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR