Yavru Köpeğinizi Neden Kısırlaştırmalısınız?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yavru köpeğinizi kısırlaştırmak en başta onun sağlığı için gerçekleştirilmesi gereken bir operasyondur. İnsanca bir takım duyguların köpeğinizin sağlığının önüne geçmesi ileriki zamanlarda sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi istenmeyen gebeliklerle de uğraşmanıza yol açabilir.

Dişi bir yavru köpeğiniz var ise, eğer onu kısırlaştırmazsanız ileride rahim kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanseri gibi tedavisi çok güç ve zahmetli hastalıklarla yüzleşmeniz gerekebilir. Ayrıca yavru köpeğinizi kısırlaştırmak bazı rahim enfeksiyonu riskini de ortadan kaldırır.

Erkek bir köpeğiniz var ise de kısırlaştırmak onun prostat riskini ve testis tümörleri oluşması durumunu ortadan kaldıracaktır. Bazı erkek köpeklerde görülebilen kalıcı tümörler ve fıtık riski de kısırlaştırdığınızda azalmaktadır.

Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Sizin İçin ve Onun İçin Önemi Nelerdir?

Yavru köpeğinizi kısırlaştırmak sizin için de en iyi seçim olacaktır. Köpeğinizin sağlığına olan etkisi bir yana ev içindeki kızgınlık dönemi halleriyle de uğraşmak zorunda olmazsınız.

Kızgınlık döneminde olan bir köpek sahibinin dizine tırmanabilir, sürekli dışarı çıkma isteğiyle eşyalara zarar verebilir ve idrar bırakabilir. Ev içinde bu gibi durumlarda yüzleşmek sizi zor duruma sokabileceğinden yavru köpeğinizi kısırlaştırmanız bu durumları ortadan kaldıracaktır. Ayrıca köpeğinizi kısırlaştırdığınızda başıboş köpeklerin kapınızın önünde kamp kurması da son bulacaktır.

Kısırlaştırma zamanı için veteriner hekimler fikir ayrılığına düşebilmektedir. Bazı veteriner hekimler dişi köpekleri ilk mevsimden önce kısırlaştırmayı tercih etmekte bazı hekimler ise bu durumu onaylamamaktadır. Bu durumda en iyisi kendi veteriner hekiminize danışarak bir tarih almanız olacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR