Yavru Köpek Bakımında Ebeveyn Rolü Üstlenmek

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yavru köpek, kendisi, ile meşgul olunmasından ve oyun oynanmasından hoşlanır. Altı ile sekiz haftalık bir köpek edinen kişi, bu küçük yavru için anne, baba ve kardeş rollerini üstlenmesi gerektiğini bilmelidir. Köpeğin sahibi ve çevresindeki insanlarla olan ilk deneyimleri, onun gelecekteki tüm yaşamını etkileyecek önemli bir rol oynar.

Köpek sürülerinde yavru köpekler yiyecek konusunda çekişmek zorundadırlar. Köpeğin sosyal yaşamına adapte olabilmesi için bu oyunu onunla oynamanız gerekir. Köpeğin yemeğini alması için yapılan bu göstermelik mücadele çok önemlidir.

Oyun Saatlerinde Öğrenme

Yavru köpek, kazanmayı ve yenilgiyi tanımalı ve böylelikle ne zaman ne kadar ileriye gidebileceğini öğrenmelidir. Sürü içinde yapılan hataları cezalandıran sürü lideridir.. Artık bu fonksiyonu üstlenmesi gereken insandır. Yavru köpek kendisine verilen cezanın farkına varır.

Ancak  dayak uygun bir ceza değildir. Köpekler çok erken yaşta sahibinin ses tonunun nüans farklarından takdir edilmek ve azarlanmak arasındaki farkı ayırt edebilirler. Köpekler takdir edilmeyi severler. Özellikle de bu takdir bir ödülle gösterilirse daha büyük bir sevince dönüşür. Onun için en büyük ödül, sürü lideri olarak gördüğü insanın onun doğru davranışlarını takdir etmesidir.

Köpek, her öğrenmesi gerekeni oyun yolu ile öğrenmeli ve her ilerleme kaydedişinde ödüllendirilmelidir. Bir egzersiz tam anlamı ile kavrandıktan sonra bir yenisine geçilmelidir. Köpeğin insanların ilgisine ihtiyacı vardır. Bu ilgi özellikle oyun yolu ile ona gösterilmelidir. O, bu oyunlara severek ve isteyerek katılır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR