Yavru Köpek Sahiplenmede Nelere Dikkat Edilir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin hafızları güçlü olsa da ilk 20 gün boyunca yavru köpekler hafıza ile ilgili bir beyin aktivitesi göstermezler. İşitme, görme, koklama gibi duyuları ise 20 gün ile 1 ay arasında gelişme gösterir ve sosyal aktiviteleri de bu zamanlara denk gelir. Diğer kardeşlerine ve çevreye cevap verdiği zaman dilimi de yine 20 gün ile 1 ay içerisindedir.

Beyin fonksiyonları gelişmeye devam eden yavru köpeğin 50.günde beyin formu ve sinir sistemi erişkin bir köpekle aynı biçimi alır.

Anne ile Büyümenin Yavru Köpek İçin Önemi

Her canlı gibi köpekler de temel hayatta kalma eğitimini annesinden almalıdır ve hayata hazırlanmalıdır. Annesinden erken ayrılan bir yavru gelişme bozuklukları gösterebileceği gibi insanlar tarafından eğitimi de zor olur.

Annesinden erken aylarda ayrılan bir köpeğin hayata karşı adaptasyonu zor olur ve sorunlar çıkmakta gecikmez. Yavru bir köpek , köpek davranışlarını annesinden öğrenmelidir.

Yavru bir köpek sahiplenmek ve onu eğitmek istiyorsanız köpeğinizi mutlaka 7-8 haftalıkken sahiplenmelisiniz. İlk dört haftayı annesiyle geçiren yavru geri kalan zamanları kardeşleriyle geçirerek sahiplenmeye hazır hale gelmiş olur.

Bazı durumlarda yavru annesinden ayrı kalabilir. Olası kazalar, bulaşıcı hastalıklar yavruyu annesinden erken ayırabilir. Eğer böyle bir köpek sahiplendiyseniz ve köpek sekiz haftalıktan daha da küçükçe ekstra bir ilgiye, sevgiye ve eğitime ihtiyacı olacaktır. Bunu göze alarak yavru köpeği sahiplenmelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR