Yavru Köpekler Neden Isırır?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Yavru köpekler çevresiyle tanışmaya başladığı dönemde yavaş yavaş büyürken, süt dişlerinin çıkarma zamanı gelir çatar. Bu dönemler oldukça haylaz ve bol enerjili olan yavru köpekler, diş dipleri, damakları ve ağzı kaşındığı için oyun oynadığı insanlara ya da diğer hayvanlara ısırma eğilimi gösterirler. İç güdüsel ihtiyacını karşılamak adına sürekli ısırmak için fırsat kollayan yavru köpekler, bazen sahiplerine ya da çevrede iletişime geçtiği diğer canlılara zor anlar yaşatabilir.

Yavru köpeklerin diş kaşıntısından dolayı ısırma eğiliminin öğrenilmiş, kazanılmış bir davranışa dönüşmemesi için bu konuda köpek sahiplerinin dikkat etmesi gerekir. Her ne kadar bu ısırmalar, zararsız, hafif ısırıklar olsa da ilerleyen dönemlerde bazı köpek ırklarında daha şiddetli reaksiyona dönüşmesine ortam hazırlayabilir.

Yavru köpeklerin ısırarak oynamasına izin vermek, kedilerde ısırma eğilimine izin vermekten daha tehlikeli boyutlara dönüşebilir. Çünkü kedilerin ısırma güdüsü ergin olduğu zamanlarda devam etse de herhangi bir tehdit edici durum oluşturmaz. Ancak köpeklerde, özellikle de agresyon eğilimi yüksek ırklarda ısırma eğilimi daha şiddetli hale gelebilir ve bu durum bir tehdit oluşturur.

Köpeklerin ısırma güdüsünü öğrenilmiş bir davranışa dönüşmesini engellemek için, oyun zamanlarında köpeğinizin elinizi ya da başka uzvunuzu ısırmasına izin vermemeniz gerekir. Bu durumun devam edeceğini unutmayarak, diş çıkarma dönemlerinde özel diş oyuncakları kullanmanız tavsiye edilir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR