Yavru Muhabbet Kuşları Hangi Yemleri Yer?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yavru muhabbetler kuşlarının yumurtasından çıkmasından sonra ortalama olarak 28 ile 30 gün boyunca yuvada kalması gereklidir. Anneleri tarafından ağız yolu ile beslenen minik muhabbet kuşları yuvalarından çıktıktan sonra kendi başlarına beslenmek zorunda kalırlar.

Bebeklik dönemlerinden yem kırmayı öğrenmelerine kadar geçen süre içerisinde ise hazır mamalar veya kabuksuz yemler ile beslenmeleri gereklidir. Yavru muhabbet kuşları bu tür süreçlerde yemleri kırmayı ve kabuklarını ayıklamayı öğrenecek hale gelmeye başlarlar.

Muhabbet kuşlarına bu dönemlerde verilebilecek 3 ayrı yem türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki kolay soyulabilen ve ince olan yemlerdir. Vitamin takviyeli olarak hazır satılan muhabbet kuşu yemlerinin yavrular için olanları satın alarak yavru muhabbet kuşunuza verebilirsiniz.

Kabuksuz Yemler ve Kuş Maması

Pet shop ve marketlerde hazır olarak satılmakta olan kabuksuz yemler ise kolaylıkla tüketilebilen ve çöp çıkartmayan yemlerdir. Kuşunuzun tembelliğe alışmaması için bu yemi sürekli olarak vermemeniz gereklidir.

Yavru muhabbet kuşlarına verilebilecek bir diğer yem türü ise kuş mamasıdır. Yine pet shoplardan hazır olarak satın alabileceğiniz kuş mamalarını güvenilir bir şekilde yavru muhabbet kuşunuza verebilirsiniz. İçerisinde yer alan tahıllar, tohumlar ve mineraller yavru muhabbet kuşunuzun daha sağlıklı gelişebilmesini sağlar.

Mama kullanırken dikkat etmeniz gereken tek nokta paketini açtığınız mamaları kısa süre içerisinde tüketmek olacaktır. Kuşunuzun kafesine koyduğunuz yemler en fazla 2 gün sonra yenilmiş olmalıdır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR