Yaz Aylarında Köpeklerin Su İhtiyacı Artar mı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yaz ayları geldiği zaman artan sıcaklık ile birlikte köpeklerin yeterli miktarda su içmeleri büyük bir önem taşıyor. Normal dönemlerde yeteri kadar su içmeyen köpekler, yaz ayları geldiği zaman yeterli miktarda su içmelidir. Yaşamın kaynağı olarak nitelendirilen suyun dozunda alınmaması insanlarda da olduğu gibi köpeklerde de pek çok farklı probleme yol açabiliyor.

Köpeklerin bedenindeki su toplamının %10’luk kısmı kaybedilmeye başlandığı zaman köpekler rahatsızlık yaşamaya başlarlar. Aç kaldıklarında ise vücutlarındaki yağın büyük bir kısmı erimeye başlar ve bu durum proteinlerin yarısına yakınını yaşamak için kullanan köpeklerin hastalanmasına yol açabilir.

Hangi Kriterler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Köpeklerin yaşı, fiziksel aktivitelerindeki yoğunlukları, ağırlıkları ve mama tüketim oranları onların su içme miktarını belirleyen en temel unsurlardır. Günde ortalama olarak 450 gramlık mama yiyen bir köpeğin gün içerisinde 1,5 litre kadar su tüketmesi gerekebilir. Havalardaki sıcaklığın arttığı dönemlerde ya da fiziksel aktivitelerin azaldığı dönemlerde bu su miktarı biraz daha yükselebilir.

Köpeklerin su ihtiyacının karşılanabilmesi için yaz ayları boyunca köpeğinizi sadece kuru mamayla beslemekten de uzak durmalısınız. Yaş mama ve kuru mamayı düzenli olarak belirli dönemlerde kullanırsanız köpeğinizin su ihtiyacını biraz daha düşürmüş olursunuz.

Ayrıca kullanacağınız suyun tamamen temiz olmasına ve musluk suyu olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bu tür sular köpeklerin hatalanmasına ve ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşmasına yol açabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR