Yetişkin Kedilere Hangi Aşılar Yapılmalı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yetişkin kedileriniz daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için gerekli olan aşıları zamanında yaptırmalı ve tüm aşıları periyodik olarak yaptırarak takip etmelisiniz.

Karma Aşı

Karma aşılar üç ayrı hastalığa karşı etkili bir koruma sağlar. Feline Ferpes Virüs, Felina Panleukapenia Virüs ve Feline Ccalicivirus hastalıkları bu hastalıklar arasında yer almaktadır.

Kedilerde bu tür virüsler ortaya çıktığı zaman büyük bir iştah kaybı ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu yüzden kedilere karma aşı yapılması gereklidir.

Kuduz (Rabies) Aşısı

Kuduz aşıları kedi besleyenlerin yasal olarak yaptırması gereken zorunlu bir aşıdır. Kediniz bir yabancı insanı ısırdığı zaman ya da tırmaladığı zaman o kişi kedinizin kuduz olup olmadığını araştırma hakkına sahiptir. Eğer bu tür durumlarda kedinizin kuduz aşısı olmadığı ortaya çıkarsa büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Leukemia

Bu hastalık için yapılan aşılar iki ya da üç aşamadan oluşmaktadır. Ayrıca kedinizi leukemia hastalığına karşı aşı yaptırmadan önce de gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Kediniz bu hastalığa sahipse gerekli tedavi sürecine başlamanı gerekebilir.

Aşı Yaptırdıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Aşıları yaptırdıktan sonra kedinizi strese sokacak tüm etkenlerden uzak durmalısınız. Bir süre boyunca kedinizin istirahat etmesini sağlamanız onun sağlığı açısından yararlı olacaktır. Çünkü kediler aşı olduktan sonra hafif bir şekilde halsizlik ve iştah kaybı yaşayabilirler. Bu yüzden onlara biraz zaman tanımanız gerekebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR