Yetişkin Kedilerin Balıkla Beslenmesi Faydalı Mıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Halk arasında kediler için balığın faydalı olduğu gibi bir inanış yaygındır. Bu inanış sütün faydalı olması inanışı gibi asılsız değildir. Balık gerçekten de yetişkin kediler için önemli bir besin kaynağıdır.

Balık kedilerin ihtiyaç duyduğu protein ve amino asitleri karşılayabildiğinden mükemmel bir besin kaynağıdır. Kediler balığın tadından da vazgeçemediği için kuru mama dışında da iyi bir alternatiftir.

Balık Öğünlerinde Bilmeniz Gerekenler

Balık öğünlerinin bazı kötü  noktaları da vardır. Bunlardan bir tanesi bazı balık türlerinin belirli bazı vitaminlere zarar vermesi ve etkisini kaybetmesine yol açmasıdır. Bir diğeri ise balık miktarı fazla olan mamaların kötü koku yaymasıdır.

Balık yağı kedinizin gelişimi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Balık yağı kedilerde yüksek görme yeteneği, yaşlı kedilerde eklemlerin güçlenmesini ve kedinizin daha akıllı olmasını sağlar. Yeteri kadar balık yağı tüketen bir kedi daha sağlıklı ve eğitilmesi de daha kolay olacaktır.

Ancak tüm bu yararların yanında her şeyin fazlasının zararlı olabileceği gibi balık yağının da fazlası zararlıdır. Herhangi bir besinin vücuda fazla alınması vücudun dengesini bozacağından balık yağını kedinize fazladan vermeyin. Eğer kedinizin bir rahatsızlığı var ise diyet programını veteriner hekiminizle konuşup bu programa göre uygulamalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR