Yorkshire Terrier Cinsi Köpeğin Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Başındaki ipeksi tüylerine bağlanmış olan renkli kurdelasıyla, şımartılmış bir lüks köpeği görünümündedir. Bu narin görüntüsü ile hanımının yanında yürürken, onu okşamak için elini uzattığınızda, eğer yarım saniye içerisinde geri çekmezseniz küçük dişçikleri elinizde birkaç iz oluşmasına yol açacaktır. Şaşılası bir durum olsa da onların geçmiş tarihleri hakkında bilgi sahibi olunca, bu duruma hiç de şaşırmamak gerektiği anlaşılır.

Yorkshire Terrierların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Yuvarlak görünümlü olmayan küçük ve narin başında, koyu siyah renkte burnu vardır. Gözleri orta büyüklükte ve koyu renktedir. V şeklinde, kısa, kahverengi tüylü, dik ve küçük kulaklara sahiptir. Başının üst kısmı ve çenesi uzun tüylüdür. Minyatür görünümüne rağmen orantılı bir vücut yapısı vardır. Uzun ve sık tüylerle kaplı kuyruğu, yukarıya doğru kalkık ya da paralel şekilde durur.

Bütün bu özelliklerin yanında, Yorkshire’ın gurur kaynağı, tüyleridir. Sanki uzun bir manto gibi tüm vücudunu saran, orta uzunlukta, ince, yumuşak ve ipeksi tüylere sahiptir. Tüy rengi oldukça ilginçtir. Göğüs kısmındaki tüyler parlak koyu mavi, ayaklardaki ve başın üst kısmında yer alanlar ise altın sarısıdır. Bütün tüy renkleri, tüy uçlarına doğru açılan ton farklılıklarını gösterir.

Enerjik, kendinden emin, sadık, neşeli ve tam bir Terrier’dir. Bu yüzdendir ki, fare avlamaktan çok hoşlanır. Çocuklara oyun arkadaşlığı edebilecek kadar hoşgörülü değildir. Oyuncak gibi kullanılmayı sevmez. Tüy bakımı oldukça özen gerektirir. Düzenli olarak fırçalanmalıdır. Hareket etmeye ve temiz havaya ihtiyaç duyar. Soğuktan etkilenmez. Bağlanacağı ve seveceği kişinin kim olacağına da kendisi karar verir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR