Deutsche Dogge Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Dogge türleri içerisinde en iri görünüme sahip olan bu köpek, Alman yetiştiricilerinin elde etmiş oldukları, yetenek, güç, onur ve asaletin simgesidir. Deutsche Dogge, safkan olmayan köpeklerin çiftleştirilmesinden elde edilmiş olsa da o, adeta bütün köpeklerin Apollon’udur.

Dogge’ye benzeyen türlerin varlığı yaklaşık 3000 yıldan bu yana en eski köpek ırkları olarak bilinmektedir. Bu köpeğe ait kabartmalara Mezopotamya bölgesinde ve eski Mısır’da rastlanmıştır. Ayrıca Romalılar tarafından aslanlarla dövüştürülen Molosser köpeklerinin görüntüsü de Doggi’yi andırır. Aynı zamanda çok eski bir İngiliz köpek ırkı olan dövüş köpeği Mastiff’te Dogge’nin atalarından sayılır.

Deutsche Dogge’lerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Öne doğru çıkık, uzun bir baş yapısına sahiptir. Dik ve uzun kulakları vardır. Gözleri, orta irilikte yuvarlak ve koyu renktedir. Kuyruğu aşağıya sarkar durumda kavisli ve ucu sivridir. Tüyleri sık, kısa, düz ve parlaktır. Beş farklı renkte yetiştirilir. Sarı, mavi, siyah ve siyah-beyaz lekeli olurlar. Siyah-beyaz renkteki Dogge aynı zamanda “Harlequin” olarak da adlandırılır ve bu tür içerisinde en değerli olanıdır, çünkü elde edilmesi çok zordur.

Doggelerin hırçın ve sinirli oldukları görüşü kesinlikle doğru değildir. Tam aksine yapıları sakin ve uyumlu köpeklerdir. Elbette bu özelliklerini gösterebilmeleri, yetiştirilme tarzlarına bağlıdır. Bir yere kapatarak yerleştirmek doğru değildir. Sahiplerine son derece bağlıdırlar ve çocuklara karşı son derece hoşgörülüdürler.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR