Kedimin Sesi Çatallaştı Kısık Çıkıyor Ne Yapmalıyım?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerin en sevimli özelliklerinden biri şüphesiz ki miyavlamaları. Ancak kedilerin miyavlaması sevimli olmanın ve kedilerin iletişim kurmasını sağlamanın yanı sıra bizlere kedilerimizin sağlık durumları hakkında da bilgi veren önemli kaynaklardan biri.

Bu nedenle kedilerde ses kısılması çatallaşması ciddiye alınması ve kedinin muhakkak bir veterinere götürülerek altında yatan nedenin bulunup tedavi edilmesini gerektiren bir durum.

Ses Kısılması Nedenleri

Kedilerde ses kısılması farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Kedilerde ses kısılması ve çatallaşması nedenleri şunlardır;

  • Üşütme
  • Grip
  • Viral enfeksiyonlar

Bu nedenler içinde en tehlikeli olanı tabi ki viral enfeksiyonlardır. Kedilerde ses kısılması yalnızca kedilerin üst ve alt solunum yollarını etkileyen viral enfeksiyonlar nedeni ile değil farklı viral enfeksiyonlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu sebeple kedilerde ses kısılmasını engellemenin en garantili yolu kedinin düzenli olarak veterinere götürülmesi ve tüm aşılarının yaptırılmasıdır.

Tedavi

Kedilerde ses kısılması tedavisinde esas olan bu semptomun altında yatan nedenin teşhis edilmesidir. Çünkü ses kısılmasına neden olan etken bulunmadan doğru bir tedavi uygulanması mümkün değildir. Veteriner hekim yapacağı detaylı muayene ile bu soruna neden olan hastalık ya da etkeni kesin olarak teşhis ettikten sonra teşhisine uygun bir tedavi şekli belirleyip uygulayarak kedinin iyileşmesini sağlayacaktır.

Ancak şunu unutmamak gerekir, viral enfeksiyonların spesifik tedavi yöntemleri yoktur, dolayısıyla eğer ses kısılması viral kaynaklıysa tedavisi zor olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kedinizi mutlaka aşılatmanız gereklidir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR