Dobermann Pinscher Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Dobermann, ismini yetiştiricisinin soyadından almıştır. Almanya’da Apolda’da yaşamış olan Karl Friedrich Louis Dobermann adındaki maliyeci, yaklaşık yüz sene önce kendi adını verdiği Dobermann Pincher türü köpeği elde etmiştir.

Dobermann Pinscher’in Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Omuz yüksekliği erkek köpeklerde 68-70 cm, dişilerde ise 63-66 cm’dir. Başı öne doğru uzun ve sivridir. Burnu siyah, gözleri olabildiğince koyu renktedir. Dik olan kulakları tıpkı kuyruğu gibi kesilir.

Kısa ve sert tüyleri, oldukça sert ve düzdür. Tüy rengi, siyah, kahverengi ya da sarı ve pas rengi ile karışık grimavidir. Başında ve göğüs kısmında belirli büyüklükte lekeleri vardır.

İngiltere’de kuyruk ve kulakların kesilmesine izin verilmez. Ancak bazı yetiştiriciler, sarkık kulak ve kuyruğu ile onun hareket yeteneğini kaybedeceğini düşünürler.

Dobermann her ne kadar doğası gereği saldırgan yaradılışlı olsa da, iyi bir eğitim sonunda sakin ve sadık bir aile köpeği haline gelebilir. O, aynı zamanda, kendisine verilmiş olan haksız bir cezayı hiçbir zaman unutmayacak kadar hassas bir yaratılışa sahiptir.

Kendisi ile sürekli olarak ilgilenilmesini bekler. İstisnasız her gün yeterli derecede hareket etme olanağı bulabilmelidir. Sıcak ve soğuk onu etkilemez. Yeterli zamanı olmayan insanlar, Dobermann sahibi olmamalıdırlar.

Dobermann, polis ve gümrük köpeği olarak da kullanılmak için uygun özellikler taşıyan bir köpektir. Aynı zamanda çok etkili bir bekçi köpeğidir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR