Köpeğimin Kakasında Kan Var

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin konuşamadıkları bir gerçek ama bu tabi ki biz köpek sahiplerinin dört ayaklı dostlarımızın sağlık durumları ile ilgili bilgi edinmek için bazı şeylere başvuramayacağımız anlamına gelmiyor. Köpeklerin sağlık durumları ile ilgili bize en net bilgileri veren şeylerden biri dışkıları yani kakaları. Köpeğimizin dışkısını düzenli olarak takip ve kontrol etmemiz genel sağlık durumu hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayan en önemli kaynaklardan biri.

Sağlıklı köpeğin kakasında kan olmaz!

Köpeğimin kakasında kan var diyorsanız şunu bilmelisiniz ki ciddi bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Zira sağlıklı bir köpeğin kakasında kan olmaz, ayrıca dışkı ne çok katı ne de çok sıvıdır. Ayrıca sağlıklı köpeklerin kakası ne çok koyu ne de çok açık renk de olmaz.

Kanlı dışkı ciddi hastalıklara işaret edebilir!

Köpeklerde kanlı dışkı birçok hastalığa özellikle de aşısız köpeklerde viral hastalıklara işaret eden bir semptomdur. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

  • Kanlı ishal (canine parvo virüs)
  • Gençlik hastalığı (distemper)
  • Parazitler
  • Bağırdak ya da midede yaralanma
  • İç kanama

Bunlar köpeklerin kanlı dışkılamasına neden olan hastalıklardan sadece bir kaçıdır. Yeri gelmişken şunu belirtmeden geçmeyelim; köpek bakımının kesinlikle en önemli parçalarından biri yavruluk döneminden başlayarak düzenli aşılamadır. Bir köpek sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk şey veterinere giderek köpeğinizin ilk aşılarını yaptırmak ve sonrasında da veteriner hekimin köpeğiniz için hazırlayacağı aşı takvimine harfiyen uymaktır. Aksi takdirde çoğu ölümcül olan viral enfeksiyonlar nedeni ile sevgili köpeğinizi kaybedebilirsiniz!

Kanlı dışkı ile karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

Köpeklerde kanlı dışkı yukarıda saydığımız nedenlerin dışında farklı etkenlerle de ortaya çıkabilir ve böyle bir durumla karşılaştığınızda hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız ve bu semptomun altında yatan hastalık ya da etkenin hekim tarafından teşhis ve tedavi edilmesini sağlamanız gerekir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR