Saint Bernard Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

St. Bernard deyince akla, İsviçre Alp’lerindeki St. Bernhard Manastırı’nda yetiştirilmiş ve 1800 ile 1812 yılları arasında büyük çığ faciası sonucunda 40 kişinin hayatını kurtarmış olan “Barry” akla gelir. Bu olayla ilgili birçok kitap yazılmış ve filmler çevrilmiştir.

St.Bernardlar günümüzde de bekçi, koruma ve kızak köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Aynı zamanda da vazgeçilmez bir ev köpeği ve arkadaşıdırlar. Ona sahip olmak isteyenleri vazgeçirten özelliği, 65-70 cm’ye varan boyu, iri görünümü ve günde 2kg’I aşan et tüketimidir.

St. Bernardların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Ağırlığı ise yaklaşık olarak 100 kg civarındadır. Ancak hiçbir köpeğin olmayacağı kadar iyi niyetlidir. Çocuklara büyük bir sevgiyle bağlanır. Kendisinin de çok sevgiye ihtiyacı vardır. Birçok kişi onu evinde beslemek ister fakat onun açık alanda yaşamaya ihtiyacı vardır. Buna karşın , çok hareket etmeye ihtiyaç duymaz. Tüyleri özenli bakım ister. Tıpkı atların bakımında olduğu gibi kaşağılanmalıdır.

Safkan bir St. Bernard, kürk görünümüne sahip, orta uzunlukta, sık tüylere sahiptir. Tüyleri beyaz üzerine maun renginden kırmızıya kadar değişen renk tonlarında büyük lekelerle kaplıdır. Göğüs kısmının, bacak ve ayaklarının, kuyruk ucunun ve burun çevresinin mutlaka beyaz renkte olması gerekir. Aynı zamanda, ensesinde ve boynunun alt tarafında renkli lekelere sahip olanları tercih edilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR