Welsh Corgi Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Welsh Corgi’nin günümüzde farklı iki türü bulunmaktadır. Bunlar Cardigan ve Pembroke cinsleridir. 1934 yılında İngiliz Kennel Club tarafından ırk olarak kabul edilmişlerdir. Ancak menşeileri hakkında kesin veriler bulunmamaktadır. Her iki tür de, iyi eğitim köpekleridirler. Görevleri genellikle bekçilik yapmak, fare yakalamak ve sığır gütmek olmuştur. Bunlar, sert görünümlü, korkusuz, küçük köpeklerdir. Kısa bacaklarına rağmen çok çeviktirler.

Welsh Corgilerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Boyları 25.4-30.5 kg arasındadır. Ağırlıkları ise en az 9kg, en fazla 11 kg’dır. Pembroke ve Cardigan, tüy ve göz renkleri açısından farklılık gösterirler. Cardigan’ın kuyruğu uzunken, Pembroke’un çok daha kısadır.

Cardigan ve Pembroke, ev köpeği olmaya uygun yaradılıştadırlar. Doğada sahip olacakları mutluluğu, küçük bir apartman dairesinde de yakalayabilirler. Oldukça zeki, sadık, şefkatli ve çocuklarla iyi anlaşan eğlendirici hayvanlardır. Mutlu etme isteği doğalarında vardır, ancak her an çevrelerinde birisinin olmasını isterler.

Nadiren küskün dururlar ve asla kaba davranışlarda bulunmazlar. Sahiplerinin mallarını korurlar, bu özellikleri zaman zaman problem yaratabilir. Özellikle Cardigan, yabancılara karşı çok şüphecidir. Bu durumun nedeni ile, sahibi tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir. Her iki türün de eğitimine erken başlanmalı ve eğitici kişi, onlara karşı sabırlı, şefkatli, ve nazik olmalıdır. Pembroke Corgi, Cardigan’dan daha popülerdir. Her iki türün de hareket etme ihtiyacı çok fazladır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR