Zwergspitz Cinsi Köpeğin Bilmediğiniz Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Spitz’in tipik özelliği zeki olmasıdır. Bu özellik Zergspitz için de geçerlidir. Ataları 2000 yıldan daha uzun bir zamandan beri bilinmektedir. Bu küçük Spitz türü ise oldukça geç bir dönemde, bu yüzyılın başlarında Stuttgart ve Mannheim civarlarındaki yetiştiriciler tarafından büyük Spitz’in ve kurt Spitz’in melezleştirilmesi sonucunda elde edilmiştir. 

Kısa bir süre içerisinde de adeta bir moda akımı olarak benimsenmiştir. Ancak hiçbir zaman lüks ya da kucak köpeği kategorisine girmemiştir.

Zergspitzlerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Boyları erkek ve dişilerde 28 cm’den yüksek olamaz. Ayrıca Zergspitz’in yapısı, büyük Spitz’den biraz daha yuvarlak ve burnu daha kısa ve basıktır. Gözleri koyu renkte, kulakları küçük ve diktir. Tüyleri yumuşak ve kabarıktır.

Zergspitz’in yapısı böyle bir sınıflandırmaya olanak tanımaz. O, her zaman uyanık ve dikkatlidir, böylece hiçbir şeyi gözden kaçırmaz. Bu özellikler ona, bekçi köpeği olarak evlerde ve bahçelerde tutulmuş olan atalarından miras kalmıştır. Çiftliklerde tezeklerin üzerine çıkarak havladığından dolayı ona “Mistbeller” (Almancada mist: tezek, bellen: havlamak anlamındadır) adı verilmiştir.

Zergspitz’in havlama isteği günümüzde de değişmemiştir. Havlama özelliği onun rahatsızlık veren tek yönüdür. Buna karşın sahibine bağlı, çocuklara karşı sevecen ve zeki yaradılışlıdır. Ancak zeki olması, kurnaz olması anlamına gelmez.

Spitzler hiçbir zaman yabanileşerek kaçma eğilimi göstermezler. Evlerine çok bağlı ve sadıklardır.

 

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR