Kanaryalarda Tüy Değişimi Hangi Dönemlerde Olur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kanarya türündeki kuşlar belirli dönemlerde tüy dökerler. Yavruluk dönemi sonrasında ilk tüy değişimini yaşayan kanaryalar bu dönemden sonra ise yaz aylarının sonunda 1 defalık tüy dökme ve değişimi sürecini yaşarlar. Karın ağrısı dönemi olarak da adlandırılan bu dönem fizyolojik olarak belirli aralıklar ile kendisini tekrar eder.

Yaz aylarının sonlarına doğru başlayan tüy dökme süreci Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında sık sık görülebilir. 1,5 ile 2 ay arası sürebilen tüy dökme dönemi kanaryanın yaşı, genel durumu ve mevsimin durumuna göre daha uzun veya kısa sürebilmektedir.

Kanaryalarda Tüy Değişimi Döneminde Yapılması Gerekenler

Kanaryaların her yıl 1 defa yaşadığı tüy dökme döneminde yapılması gerekenleri ihmal etmemeniz ve doğru bir şekilde uygulamanız son derece önemlidir. Burada önemli olan ilk nokta kuşunuzun beslenmesi olacaktır. Bu tür dönemlerde kuşunuza verdiğiniz meyve ve sebzeleri azaltarak enerjisi yüksek olan kuvvetli yemler vermeyi deneyin.

Ayrıca kanaryanızın suyuna ve yediği mamasına farklı vitamin takviyeleri ilave edebilirsiniz. Kanaryanızın bakımına da bu tür dönemlerde ekstra özen göstermeniz gereklidir. Ani sıcaklık değişiklikleri tüy dökme döneminde kanaryalar için tehlikeli olabilmektedir.

Strese sebep olabilecek olan tüm etkenlerden ise kuşlarınızı uzak tutmalısınız. Onunla bu tür dönemlerde daha fazla ilgilenmeniz ve sürekli olarak oyunlar oynamanız onun kendisini iyi hissetmesini ve stresten uzak durmasını sağlayacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR