Tavşanlarda Tüy Topu ve Mide Tıkanması

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tavşanlarda tüy topu sorunları meydana geldiği zaman sindirim sistemi tıkanır. Midede birikim oluşması genel anlamda tüy topu hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Bu tür durumlarda tavşanlar yeme içme aktivitelerini önce azaltır daha sonra ise tamamen keserler. Hastalığı yaşayan tavşanların dışkısında da ufalmaya başlar ve mide tüyden oluşan topun etkisi altına girmiş olur.

Tüy topu rahatsızlığının en belirgin sebepleri arasında yanlış ve dengesiz beslenme yer almaktadır. Aşırı yüksek karbonhidrat ve az lif içerikli olan bu hastalığa yol açabilir. Hazır tavşan mamalarının yüksek dozda verilmesi, peletler, hububat ve baklagiller gibi besinler de bu hastalığa yol açabilir.

Mide Tıkanmasını Önlemek için Neler Yapılmalı?

Midesi tıkanan tavşanınızı acilen veterinerinize götürmeniz gerekmektedir. Bu hastalığın ölümcül bir hastalık olduğu asla unutulmamalıdır. Kuru otlar ve taze yeşillikler ile sık sık beslenen tavşanlarda tüy topu sorununa çok fazla rastlanılmaz. Tavşanlar 3 ayda 1 olmak koşulu ile tüy dökerler. Kendi tüylerini döken tavşanlar temizlenirken tüylerini de yutmaya başlayabilirler.

Bu yüzden tavşanınızın mümkün olduğunca az tüy yutması için sık sık tüylerini taramanız ve tüy bakımını ihmal etmemeniz gerekmektedir. Tüy bakımı düzenli yapılan tavşanlarda herhangi bir şekilde tüy topu sorunu meydana gelmemektedir.

Tavşanınızın son dönemlerde oldukça hareketsiz olduğunu düşünüyorsanız ve kilo kaybı yaşadığını fark etmeye başladıysanız veterinere gitmeniz gerekmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR