Agresif Kedilere Doğru Yaklaşmanın 5 Yolu

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kediler stres, korku ve kendilerini koruyabilme içgüdülerine girdikleri anda agresifleşmeye başlarlar. Kapı zili, elektrik süpürgesi ve insanların yanlış davranışları da onların agresifleşmesine yol açabilir. Agresif kedilere ise yaklaşırken son derece dikkatli olunması gereklidir.

1. Geri Çekilmeyi Bilin

Kediniz saldırganlaşmaya başladıysa onun üzerine fazla gitmek yerine biraz uzak durmayı deneyin. Bütün agresifliği ile size zarar vermeye çalışan kendinize karşı durmak yerine biraz geri çekilerek ona fırsat verin.

2. Hedef Küçültün

Kediniz saldırgan tavırlar içerisine girdiyse onun başında ayakta beklemek yerine yere hafifçe eğilerek ona daha yakın durmaya başlayın. Mümkünse yere uzanarak onun yanında sakince durun ve onunla konuşmaya çalışın.

3. Kedinizi Görmezden Gelin

Saldırgan kedinizin sakinleşmesi için ortalama 30 dakika beklemeniz gerekebilir. Bu süre içerisinde kediniz ile çok fazla göz teması kurmayın ve ona gözükmeyin. Böylelikle kediniz kendiliğinden sakinleşecektir.

4. Kedinize Güvenilir Alan Yaratın

Kedilerin agresif tavırlar sergilemesindeki en temel sebep korkmalarıdır. Kediniz korktuğu zaman gizlenebileceği özel bir alanı olmalıdır. O yüzden evinizde bu tür özel bir bölge yaratın.

5. Ani Hareketlerden Uzak Durun

Kediler agresif oldukları zaman çevrelerindeki bütün hareketlere ters tepki verebilirler. Bu durum kedinin daha da saldırganlaşmasına yol açabilir. Kediniz agresif olduğu zaman ani hareketler yapmayın ve yavaşça hareket etmeye özen gösterin.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR