Boğulmak Üzere Olan Bir Kediye Nasıl Yardım Edilir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Çoğu kedi yüzmeyi sevmese de onlar yine de tehlike anında iyi bir yüzücüdürler. Ancak bazı durumlarda kediler tutunacak yer bulamadıklarında paniğe kapılır ve sudan çıkamadıkları için boğulma tehlikesi geçirirler.

Kurtarma Esnasında Nelere Dikkat Edilir?

Bir kediyi suyun içinde çırpınırken görmek dehşet verici, üzücü bir görüntüdür. Ancak kediyi kurtarırken onu ve kendinize tehlikeye atmamalısınız. Unutmayın kedi henüz bilinçliyse yardım adımlarınıza derhal karşılık verecektir. Ona uzattığınız herhangi bir nesneye var gücüyle tutacak ya da tırmanacaktır. Balık tutma aracı, bir flotasyon cihazı kediyi güvenli bir şekilde sudan çıkartabilir.

Anında Müdahale Adımları

Kediniz suda çıktıktan sonra ilk iş nefes alıp almadığına bakmak ve kalp atışı olup olmadığını kontrol etmektir.

Kediniz iyi nefes alıyorsa eğer, onu temiz ve ılık bir suyla durulayın daha sonra mümkün olduğunca kurutun. Sıcak tutun ve sonraki saatlerde şok veya hipotermi bulguları için gözetim altında tutun. Herhangi bir sorun olması halinde ise acilen veteriner hekime başvurmalısınız.

Kediniz eğer nefes almıyorsa, su boşaltımını kolaylaştırmak için onu arka bacaklarından tutarak baş aşağı sarkıtın. Suni solunuma başlayın, ancak yine de başını aşağıda tutmaya çalışın böylece su boşalmaya devam edebilir. Nefes aldığında çabucak havluyla kurutun ve sonra sıcak havluya sarın. Beklemeden veteriner hekime götürün.

Hipotermi ve şok durumlarında tedavi için damar içine sıvı enjekte uygulanır ve ısınan battaniyelerle iyileşene kadar hastanede kalması gerekir. Nefes alışverişinde sorun varsa oksijen tüpü desteği de öngörülebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR