Dişi Kediler Hangi Durumlarda Kısırlaştırılmalıdır?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Yapılan araştırmalara göre kısırlaştırılan kediler, kısırlaştırılmayan kedilere göre çok daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürüyor. Kedinizden yavru almak istemiyorsanız eğer, kısırlaştırmak onun sağlığı için en iyi seçim olacaktır. Bu aşamadan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta tabi ki beslenmelerine göstereceğiniz özen olacaktır.

Kedi sahipleri genellikle kızgınlık dönemine giren kedilerinin davranışlarından rahatsız olarak bir an önce kısırlaştırmak isteyebilir. Dişi kediler yüksek sesle uzun süreli miyavlayarak kızgınlık dönemine girdiğini belli eder. (Normale göre daha tok, kalın bir miyavlama) Buna ek olarak halı ve koltuk kenarlarına çokça sürtünür ve sahibine zor anlar yaşatır. Bu dönemlerde dişi kediler aynı zamanda daha az mama yerler.

Erkek kediler ise evin belli bölgelerine kokulu idrar bırakır. Bu koku çok keskin olduğundan ve kalıcı olduğundan ev sahipleri en sevdiği halısının ve koltuğunun idrar kokmasını istemez.

Kızgınlık Döneminde Kedi Kısırlaştırılır Mı?

Bu gibi durumlarda kedi sahipleri genellikle veteriner hekime başvurarak kedilerini kısırlaştırmak ister. Ancak kısırlaştırma işleminin dişi kediler için de erkek kediler için de, kızgınlık döneminin ortasında yapılması kesinlikle uygun değildir. Bu nedenden dolayı kısırlaştırmak istediğiniz kedinizin kızgınlık döneminin yatışmasını beklemeniz gerekir.

Dişi kediler vücudun ürettiği östrojen hormonuyla ne zaman tanıştıysa kısırlaştırma işlemini o zaman yapmak en uygundur. Böylelikle sonrasında oluşabilecek tümörler riskleri en aza indirgenmiş olacaktır.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR