Dişi Kedileri Ne Zaman Kısırlaştırmak Gerekir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedinizi kısırlaştırmaya kulaktan dolma bilgilerle başlamanız kesinlikle önerilmez. Her kedinin farklı bir gelişim evresi olacağından gelişimleri ve hormon yapıları da farklı olacaktır ve bu farklılıkta kızgınlık dönemi tarihini değiştirir.

Dişi kedilerde kısırlaştırma özellikle rahim enfeksiyonları ve kanseri, yumurtalıkta oluşabilecek kistler ve meme tümörünün oluşumunu engelleme açısından çok önemlidir. İstatistiklere göre doğum yapan bir kedide görülen meme tümörü, doğum yapmayan kedilere göre çok daha fazladır. Hatta doğum yapmayan kedilerde meme tümörü neredeyse hiç görülmez.

Büyük bir eviniz veya yaşan alanınız yoksa onun iyiliği için bu kısırlaştırma gereklidir. Dünyaya gelen başı boş kedilerin barınaklarda uyutulduğunu ya da ömrü boyunca bir kafeste yaşadığını düşününce bu alacağımız en doğru karar olacaktır. Dişi bir kediniz yılda 20 tane kedi doğurabileceğini düşününce alabileceğiniz sorumluluk biraz korkutucu boyutta olabilir.

Kısırlaştırma için En Doğru Tarih Nasıl Belirlenir?

Dişi kediler için en ideal kısırlaştırma tarihi ilk girdiği kızgınlık döneminden sonraki zaman dilimi olacaktır. Erkek kedilerde olduğu gibi dişi kedilerde kısırlaştırma evresindeyken kedinizi kısırlaştırmak oldukça sakıncalıdır. Kısırlaştırma işlemi için kızgınlık döneminin bitmesini beklemeniz gerekir.

Kediler ilk kızgınlık döneminden sonra ikinci kızgınlık dönemine yaklaşık 2 ay sonra girerler. Kısırlaştırma tarihi olarak ise ilk kızgınlık dönemi ve ikinci kızgınlık dönemi arasındaki bir tarihi seçmeniz uygun olacaktır. Kedinizi ikinci kızgınlık dönemine girmeden onu kısırlaştırmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR