Güvercinlerde Tüy Değişimi Nasıl Olur

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Güvercinlerin parlak ve sağlıklı tüylerinin oluşması için parazitsiz ortamlarda bulunmaları ve iyi bir şekilde beslenmeleri gereklidir. Yavru olanlar genelde doğumdan 3 hafta sonra tüylerini yenilemeye başlarlar. Tüy değişimi yılda 1 kez olmaktadır.

Genç kuşların stres oranları az olduğu için daha kısa sürede tüylerini değiştirebilirler. Hasta ve daha yaşlı olan güvercinlerde ise tüy değişim süreci biraz daha uzun ve sorunlu geçebilir. Doğal bağışıklık ise tüy değiştirme sürecinde büyük önem taşımaktadır. Güvercin yetiştirenler genelde tüy değişimine giren kuşları için ilaç kullanmayı tercih ederler.

Fakat tüy değişiminin doğal bir şekilde en doğal yöntemler ile yapılması kuşların sağlıklı olabilmesi açısından önemlidir. Kuşunuzun bağışıklık sistemi ne kadar sağlıklı ve güçlü ise tüy değişimini o kadar kolay yapacaktır.

Tüylere Zarar Veren İlaçlar

Tüy değişim döneminde ve diğer dönemlerde de kuşlara zarar verebilecek olan ilaçlardan uzak durmalısınız. Bu tür ilaçlar kısa süreli çözümler üretebilen ancak uzun vadede farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan ilaçlardır.

Bağışıklık sistemi için faydalı olan vitaminler ve antibiyotik ilaçlar zaman içerisinde kuşların tüylerinin zayıflamasına ve renklerinin matlaşmasına sebep olabilir. Tüy değişim dönemi öncesinde Sülfa, AVS ve az oranlı Doksisiklin içerikli ilaçların kullanımının durdurulması gereklidir.

Güvercinlerde tüy değişiminin sağlıklı bir şekilde geçebilmesi için her zaman doğal yöntemler tercih edilmeli ve ilaç kullanılmamalıdır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR