Hamile Kedi Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Yapılmalı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Ülkemizde her ne kadar halen tartışılsa da kısırlaştırma tüm dünyada kedi bakımının rutin uygulamalarından biri olarak kabul ediliyor ve kısırlaştırma hem dişi ve erkek kedilerin sağlığını koruyor hem de dünyaya gelerek kötü bir hayat yaşayacak olan yavruları. Ancak elbette gerekli imkanlara sahip olan kedi severler dişi kedilerinin yavrulamasını isteyebiliyor ve inanın bu dünyanın en güzel ve heyecanlı süreçlerinden biri. Eğer bir dişi kediniz varsa ve yavrulamasını istiyorsanız hamileliği süresince ona doğru şekilde bakmanızın hem annenin hem de doğacak yavruların sağlığı için son derece önemli olduğunu bilmelisiniz.

Hamilelik süresince veteriner kontrolü şart!

Ülkemizde yapılan en büyük hatalardan biri hamile kedi bakımı konusunda veteriner desteği almamak. Oysaki nasıl ki hamile insanlar düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek zorundaysa aynısı kedi dostlarımız için de geçerli. Hamile kedilerin periyodik olarak veterinere götürülmesi ve gerekli kontrollerinin yaptırılması ortaya çıkabilecek olası sağlık sorunlarını engelleyebilmenin tek yolu.

Beslenme konusunda da hekim önerilerini uygulamak gerekiyor

Hamile kedi bakımı denilince doğru beslenmeyi unutmamak gerekiyor. Sevgili kedinizin bu özel döneminde nasıl beslenmesi gerektiği konusunda veteriner hekiminize danışmanız hem anne kedinin hem de yavrularının yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayacaktır.

Yazımızı bitirirken kedinizin doğumunu da veteriner kontrolünde yaptırmanızın doğum sırasında oluşabilecek ve annenin ya da yavruların hayatını tehlikeye atabilecek çeşitli komplikasyonlara müdahale olanağı tanıyarak anne ile yavruların hayatını kurtarabileceğini eklemeden geçmeyelim.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR