Hamster Grip Belirtileri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi küçük kemirgenler olan hamsterlarda da çeşitli hastalıklar ile karşılaşılabiliyor ve grip de bunlardan biri. Hamsterlarda grip diğer hamster hastalıklarından biraz farklı zira bu hastalık minik dostlarımıza genellikle bizlerden yani insanlardan geçiyor.

Evet, yanlış okumadınız hamsterlara grip bulaştıran çoğunlukla hamster sahipleri oluyor. Bu nedenle henüz yazımızın başındayken grip olduğunuzda hamsterınıza yaklaşmamanız, onu mikroptan olabildiğince korumanız gerektiğini belirtmemizde fayda var.

Hamster Grip Belirtileri

Hamsterlarda grip hastalığının en tipik belirtisi arka arkaya sürekli hapşırmaktır. Özellikle kış aylarında hamsterınız sürekli hapşırıyorsa grip olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak elbette bundan emin olmak için yapmanız gereken hamsteri bir veteriner hekime götürüp muayene olmasını sağlamaktır. Zira sık hapşırma bazen alerjik reaksiyonlar gibi farklı sorunlara da işaret edebilen bir semptomdur. Dolayısıyla hamsterın neden hapşırdığını, buna neyin sebep olduğunu anlamak için veterinere başvurmanız en doğrusudur.

Hamster Grip Tedavisi

Hamsterlarda grip tedavisinde beslenmenin büyük rolü vardır. Doğru besleme hem hamsterları gripten korumakta hem de grip olan hamsterları iyileştirmekte oldukça etkilidir. Veterinerinizin önereceği vitaminli yemleri kullanarak ayrıca roka gibi vitamin içeren ve hamsterların yemesine uygun besinleri vererek küçük dostunuzu hem hastalıklardan koruyabilir hem de daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hamsterlarda grip doğru tedavi ve besleme ile en geç 3 hafta gibi bir süreçte iyileşen bir hastalıktır, ancak kendi kendinize uygulayacağınız tedavilerin işe yaramayabileceğini ve muhakkak veterinere başvurmanız gerektiğini unutmamanız gerekir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR