Hamstera Aşı Yapılır mı?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Hayvan bakımı söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen konu genellikle aşılar olur. Evcil hayvan sahipleri düzenli olarak aşı yaptırdıkları zaman hayvanlarının hastalıklardan korunmasını sağlarlar. Hamsterlar da son yıllarda giderek daha fazla beslenmeye başlayan evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Pek çok insanın merak ettiği soru ise hamsterlara aşı yapılıp yapılmayacağı oluyor.

Hamsterlar Kuduz Olmaz

Kafes ortamında baktığınız ve evden dışarıya hiçbir zaman çıkmamış olan hamsterların kuduz olma gibi bir riski yoktur. Kemirgenlerin kuduz mikropları ile karşılaşma olasılıkları yok denecek kadar azdır. Bu yüzden hamsterlara kuduz sebebiyle aşı yaptırmanıza gerek yoktur.

Veterinere Götürmek Gerekebilir

Hamsterlara aşı yapılmaması evcil hayvanınızın bazı sorunları asla yaşamayacağı anlamına da gelmez. Bu sebeple uzun ve sağlıklı bir hayata sahip olmasını istediğiniz hamsterlarınızı düzenli olarak veterinere götürerek periyodik bir şekilde gerekli veteriner kontrollerini yaptırmanız gerekiyor.

Hamster Hangi Aralıklar ile Veterinere Götürülmeli?

Sağlıklı ve doğru bakılmış bir hamsterın ömrü ortalama olarak 2 ile 5 yıl arasında değişebiliyor. Bu yüzden veteriner ziyaretleri arasında çok fazla boşluk bırakmamanız gerekebilir. Bu noktada ideal olan süre genellikle 6 aydır. 6 ayda bir hamsterınızı veterinerinize götürerek daha sağlıklı bir şekilde hayatını yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Senelik kontrolleri ise kesinlikle ihmal etmemeniz gerekiyor. Ortalama olarak yılda 2 defa veterinere götürdüğünüz hamsterınızı 5 ile 6 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR