Kabuklu Muhabbet Kuşu Yemi ile Kabuksuz Yem Arasındaki Farklar Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Ülkemizde en fazla beslenen evcil hayvanlardan olan muhabbet kuşları için pet shoplarda pek çok farklı yem ve gıda takviyesi ürünü satılıyor. Kuş sahiplerinin akıllarında ise kabuklu yemler ve kabuksuz yemler arasındaki farklar konusunda çeşitli soru işaretleri bulunuyor.

Kabuksuz olan yemler, kuş besleyenler için büyük bir kolaylık sağlarken, aynı zamanda sağlık açısından da zararlı olabiliyor. Kolaylığı ve pratikliği sebebiyle tercih edilen kabuksuz yemler, yemlikte yem kabuğu bırakmadığı için daha tasarrufludur.

Kafesin çevresine yem kabuğu dökülmeyeceği için hijyen konusunda büyük bir avantaj sağlarsınız. Yem kutusu ve ambalajında kabuk olmadığı için herhangi bir şekilde toz bulunmaz. Kabuklu yemekler tüketen muhabbet kuşlarının kafeslerinde beyaz tozlar birikebilir.

Kabuksuz Yemlerin Zararları Nelerdir?

Kabuksuz yemlerin daha uzun süre boyunca taze kalabilmesi için kabuğa ihtiyaçları vardır. Bu yüzden kabuksuz yemler kısa süre içerisinde bayatlayabilir. Bu durum ekonomik olarak sizi zorlamaya başlayabilir. Tazelik açısından uzun süre dayanabilmesi için kabuksuz yemlere katkı maddeleri eklenebilir.

Bu tür yemler nemli ortamlarda çok çabuk nemlenmeye başlarlar. Kabuklu yemler ise nemden daha az etkilenerek daha uzun süreli tüketim imkanı sağlar.

Kabukları soyulmuş olan yemler katkı maddesi içerdiği için doğallıklarını kaybeder ve daha sert bir hale gelirler. Kuşlar bu tür yemleri normal kabuklu yemlerden biraz daha zor sindirebilirler.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR