Kedi Eğitimi Mümkün Müdür?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler başlarına buyruk hayvanlar olarak bilinse de evet kedileri eğitmek mümkündür. Kolay olduğu söylenemez ve eğitimi bir köpekle kıyaslanamaz ancak önemli ölçüde yaşayış şekilleri değişir ve sizi şaşırtacak bilgelik gösterebilirler.

Eğitilmiş bir kedi ise eğitilmemiş kedilere oranla çok daha aktif ve mutlu olur. Köpekler gibi sürü hayvanı olmayan kediler yine de sosyal hayvan sınıfındadır ve eve alınan kedilerin bu ihtiyaçlarını karşılamak gerekir.

Eğitim İçin Motive Teknikleri Nelerdir, Nasıl Eğitilir?

Kedinizin motive olmasını sağlayacak en güzel yöntem sevdiği yiyeceği vermeniz olacaktır.  Eğitimi için motive mamasını vererek ödüllendirmeniz içinse kedinizin aç olduğu saatleri seçmelisiniz. Karnı tok olan kediler eğitilmek için istekli olmazlar. Dahası yemek yiyip keyiflerine bakarlar. Bu yüzden kabı sürekli dolu olan bir kediyi eğitmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Kedi eğitimini başarılı kılan en önemli faktör tutarlı ve disiplinli davranmanızdır. Örneğin kedinizin kahvaltı sofrasına çıkmasını istemiyorsanız, sabah göz ardı edip akşam yemeğinde karşı çıkamazsınız. Tutarlı olmanız başta kedinizin yapmaması gereken davranışı öğrenmesi için gerekir.

Kedinizi eğitirken ondan yapmasını istediğiniz ve istemediğiniz şeyleri tespit edin ve kedinizi eğitirken ses tonunuza dikkat edin. Kediler belki kelimelerinizi anlamıyorlar ama sesinizden emin olun ne dediğinizi anlıyorlar. Verdiğiniz eğitimleri de olabildiğince kısa tutmalısınız. Çünkü kediler dikkatleri çabucak dağılan hayvanlardır.

Eğitim sırasında kesinlikle bir dayatma ya da zorlamada bulunmamalısınız. Eğitimi zamanını ise kedinizin mutlu ve huzurlu olduğu zamanlara göre belirlemelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR