Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gereken 3 Şey

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kısırlaştırma işlemleri veterinerler tarafından yapılabilen işlemlerdir. Kedilerin üreme organlarına cerrahi müdahale yapılarak kısırlaştırma yapılabilir. Eğer dişi bir kedi kısırlaştırılıyor ise yumurtalıkları, rahim tüpleri ve rahim bölgesi ameliyat ile alınır. Erkek kedilerde ise kısırlaştırma testislerin tamamen alınması ile gerçekleştirilir.

1. Kedileri Kısırlaştırmak Sağlıklı mı?

Kedileri kısırlaştırdığınız zaman onların meme kanserine yakalanma riskini azaltmış olursunuz. Ayrıca rahim ve yumurtalık kanseri hastalıklarının riski de ortadan tamamen kaldırılmış olur. Erkek kedilerde ise kısırlaştırma işlemi testis kanserinin oluşumunu engellemektedir.

Kısırlaştırma işlemi görmüş olan kediler içgüdüsel olarak dolaşarak kendilerine eş aradıkları dönemlerde parazit gibi hastalıklar kapabilirler. Fakat kısır kediler kendilerine eş aramayacakları için bu tür hastalıklara yakalanma riskleri de ortadan kalkar.

2. Kedimi Kısırlaştırmalı mıyım?

Kedi kısırlaştırmak pek çok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Kedilerin kısırlaştırılması sağlık açısından yararlı olduğu gibi aynı zamanda kedilerin nüfusunun artmasını da önler. Böylelikle kedilerin sokaklara atılması ve terk edilmesi gibi tatsız durumlarda engellenmiş olur.

3. Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Kedileri kısırlaştırabilmeniz için ilk önce kedinizin 8 haftalık kritik dönemi atlatmış olması gereklidir. Bu süre boyunca kısırlaştırma işleminin yapılması tehlikeli olabilir. Kediler beş aylık oldukları zaman idrarlarını püskürtme yöntemi ile kendilerine eş aramaya başlarlar. Bu durumu önleyebilmek için kısırlaştırma ameliyatı 5 aylık kedilere de yapılabilir. Fakat 5 aylık kedilere yapılacak olan bu işlem pek tavsiye edilmemektedir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR