Kedi ve Köpek Beslerken En Sık Yapılan Hatalar

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Barınaklardan veya sokaklardan bir kedi ya da köpek sahiplendiyseniz o hayatını kurtarmış olabilirsiniz. Ancak bu davranışınızın onun sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için asla başlı başına yeterli bir sebep değildir. Yeni bir hayvan sahiplendiğiniz zaman özellikle onun beslenme alışkanlığını oturtmalı ve onu sağlıklı bir şekilde beslemelisiniz.

Ev Yemekleri

Kedi ve köpek sahiplerinin en fazla yaptığı hatalar arasında hayvanları ev yemekleri ile beslemek yer almaktadır. Evcil hayvanlarınızın yiyebileceği yemekleri ona ek gıda olarak vermeniz doğru bir davranış olabilir. Ancak ev yemeklerini temel gıda olarak kedi veya köpeğinize yediriyorsanız bu durum son derece yanlış olacaktır.

Kemik ve Balık Kılçıkları

Köpeklerin kemik yemekten hoşlandığını hepimiz biliyoruz. Ancak sadece kemik ile beslenen hayvanlarda bir süre sonra sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Kemikleri kemirirken içgüdüsel olarak kalsiyum ihtiyacını karşılayabilen köpekler tavuk ve kuzu kemiği gibi kemikleri kemirdikleri zaman gırtlaklarında sorun yaşayabilirler. Bu kemikler sert olduğu için kedi veya köpeklerinizin yemek borusunda yırtılmaya yol açabilir.

Çiğ Et ve Sakatat

Çiğ etlerde sindirim sisteminde soruna yol açabileceği gibi aynı zamanda parazit riskinin oluşumunda da büyük bir rol oynayabilmektedir. Ayrıca sakatatlar tüberküloz riskini de taşımaktadır. Bu yüzden kedi ve köpeklere hiçbir zaman çiğ et veya sakatat yedirilmemelidir. Evcil hayvanınıza parazit bulaşma riskini yok etmek istiyorsanız bu iki gıdadan uzak durmalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR