Kedi ve Köpeklerde Sık Yapılan Beslenme Hataları

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedi ve köpeklerin ortalama olarak 14 ile 16 yıl boyunca yaşayabildikleri söylenmektedir. Ancak bu sürenin daha kaliteli ve sağlıklı bir şekilde geçirilmesi ise tamamen kedi ve köpek sahiplerine bağlıdır.

Ev Yemekleri

Kedi ve köpeklere ev yemeklerinin verilmesi size biraz ekonomik ve kolay bir yöntem gibi geliyor olabilir. Ancak yemek içerisinde yer alan tuz ve baharatlar onların sağlığına zarar vermektedir. Ev yemeklerini sürekli olarak kedi ve köpeklere vermek ilerleyen dönemlerde mide hastalıklarına yol açar.

Kemik ve Balık Kılçıkları

Köpeklere kemik verilmesi toplum tarafından doğru olarak algılanmaktadır. Diş değiştirme döneminde köpeklerin kemik ısırmaları faydalı olarak görülür. Ancak kedi ve köpeklere kılçık ve kemikleri dikkatsiz bir şekilde sürekli olarak vermek onların boğazlarının yırtılmasına ve tıkanmasına yol açabilir. Bu durum sonucunda kedi ve köpekleriniz hayatını dahi kaybedebilir.

Çiğ Et

Çiğ etlerin kedi ve köpeklere faydalı olduğu düşünülür. Ancak çiğ etin sindirilmesi son derece zordur. Sindirimi zor olan çiğ etler zaman içerisinde ishal hastalıklarının başlamasına sebep olabilir. Ayrıca ette yer alan iç parazitler de kedi ve köpeklere kolay bir şekilde bulaşabilmektedir.

Şekerli Yiyecekler

Şekerli olan gıdalar hayvanların dişlerini kısa sürede çürütür. Ayrıca şekerli gıdalar tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kilo artışına ve yağlanmaya sebep olur. Bu sorun ilerleyen  zamanlarda hayvanınızın kalp yetmezliği, dışkı yapma zorluğu ve obezite gibi sorunlara yakalanmasına yol açabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR