Kedi ve Köpeklerin Ameliyatı için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek veya kediler çeşitli sebeplerden dolayı ameliyata girmek zorunda kalabilir. Bu ameliyatlar bazı zamanlarda belirli bir program sürecinde, bazen ise planlanmadan yapılabilen ameliyatlardır. Ancak her ne şekilde olursa olsun kedi ve köpeklerin ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

Ameliyata girmeden önce doktorun hasta olan hayvanınız hakkında doğru bilgileri almış olması son derece önemlidir. Hayvanınızın mevcut sağlık durumu, geçmiş sağlık bilgileri ve fiziki durumu hakkında doktorunuza sağlıklı ve net bilgi verirseniz ameliyatın daha sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu bilgiler eşliğinde ameliyat öncesinde birtakım testlerin uygulanması da gerekebilir.

Planlı Ameliyatlarda Neler Yapılmalı?

Ameliyat işlemi öncesinde bazı rutin testler uygulanabilmektedir. Bu testler sağlıklı bir anestezi işleminin ve ameliyatın yapılabilmesi için son derece önemlidir. Hasta olan kedinin veya köpeğin sağlık durumunun bilinmesi herhangi bir organında sorun yaşayıp yaşamadığını bizlere gösterir. Böylelikle ameliyat işlemi daha kolay ve risksiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Planlı bir ameliyat söz konusuysa ve veteriner doktorunuz sizlere hayvanınızın bir süre boyunca aç ve susuz kalmasını söylüyorsa buna sadık kalmanız gerekmektedir. Hayvanın yaşı, genel sağlık durumuna göre yapılacak olan operasyon ve hayvanınızın cinsine göre bu tür önlemler farklılıklar gösterebilir.

Stres ve heyecan hayvanlar için önemli bir detaydır. Ameliyat olmak üzere hazırladığınız hayvanınızın stressiz ve heyecansız tamamen doğal hissetmesini sağlamalı ve asla onu korkutmamalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR