Kedi Yavrularında Erken Ölüm Sebepleri

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Olgunlaşmamış vücut organları ve sistemleri nedeniyle yavru bir kedi, enfeksiyonlara açık savunmasızdır. Çevresel koşullar, beslenme ve metabolik faktörler gibi çeşitli sebepler yüzünden bu ölümler gerçekleşebilir. Bağışıklık sistemi (enfeksiyonlarla mücadele için hayati önem taşımaktadır), halen gelişme aşamasında olduğundan, bir enfeksiyonu önlemek için henüz yeterince güçlü değilse, genç kedi bu durumdan kurtulamayabilir.

Ayrıca, genç hayvanlar vücut ısısı düzenlemesini de yapamazlar. Vücut ısısı değişen çevresel sıcaklıklara ve neme tepki olarak etkilenebilir. Yavru kedi bünyesinin glikoz kontrolü de zayıf olacağından, kan şekeri seviyeleri beslenme rahatsızlıklarında normal aralıkların altına düşebilir, bu da bir hipoglisemi durumuna neden olabilir.

Ölmek Üzere Olan Yavru Kedilerin Göstereceği Belirtiler

Zayıflık, uyuşukluk, kilo kaybı, (kilo almada başarısızlık), azalan hareketlilik, iştahsızlık, erken evrede huzursuzca miyavlamalar(ancak sonraki aşamalarda pasifleşebilir ve sessizleşebilirler), yalnız kalma ve saklanma isteği, ishal ve en önemlisi ve acil müdahale gerektiren düşük vücut ısısı.

Ölüme Sebep Olan Durumlar Neler Olabilir?

Zor doğum geçiren anne kedi yavrularına da doğum esnasında zarar verebilir ve bu duruma takiben süt yetersizliği ve beslenmedeki eksiksizlikler problemli gidişatı hızlandırır.

Veteriner hekiminize kedi yavrularınızın sağlığının kapsamlı bir geçmişini sunmalısınız; bunlara semptomların geçmişi ve yavrularınızın ebeveyni ile ilgili arka plan bilgisi de dahildir. Veteriner hekim bu bilgiler doğrultusunda sonra muayene yapacaktır. Laboratuvar testleri ise tam kan sayımı (CBC), biyokimya profili ve idrar tahlilini içerecektir.

Ayrıca üriner sistem enfeksiyonuna işaret eden, idrarda bulunan bakterileri tespit etmek de bu aşamada yapılacak testlerden biridir.

Gelişim bozukluğu ve yetersizliği her ne kadar çoğu yavru kedide öldürücü olsa da acilen tıbbi yardım almak yavruların hayatını kurtarmak için yapılması gerekir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR