Kediler İçin B12 Kobalamin Takviyeleri Ne Zaman Gereklidir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kedinizin kronik bir gastrointestinal problemi var mı? Tedaviye verilen cevap optimalden az mı oldu? Bu soruların ikisinde (ya da her ikisine) cevabınız "evet" ise, kediniz kobalamin takviyesine ihtiyacı var.

Kobalamin veya vitamin B12, aynı zamanda vücutta çok önemli roller oynar. Yeterli seviyede kobalamin olmadan bir takım enzimatik süreçler gerektiği gibi ilerleyemez.

Kobalamin eksikliğinin belirtileri, tipik olarak kobalamin eksikliğine yol açan hastalık belirtilerine benzer.

Fakat veteriner hekiminiz altta yatan problemi kontrol altına alabiliyor olsa bile belirtiler tamamen çözülemeyebilir çünkü tedavi edilmediği takdirde kobalamin eksikliği kusma, diyare ve kilo kaybına neden olur.

Kronik GI semptomları olan her kedinin kobalamin düzeyleri değerlendirilmelidir. Bu, kedinin kobalamin durumu hakkında çok genel bir fikir veren basit bir kan testi ile belli olabilir. Sonuçlar düşükse veya normal aralığın başlangıcında olsa bile kobalamin takviyesi gerekir.

Kobalamin genellikle cilt altından bir enjeksiyon yoluyla verilir. Oral takviyeleri de mevcuttur, ancak çoğu veteriner hekimi, enjeksiyonları tercih etmektedir.

Kobalamin enjeksiyonları son derece güvenlidir. Ekstra kobalamin miktarı idrar yoluyla bir kedinin vücudundan atılır. Aslında, birçok veteriner hekim, kobalamin testi sonuçlanmadan önce, tedavinin başlangıcında kronik GI semptomlarına sahip bir kediye kobalamin takviyesi verir. Çünkü hiçbir zararı olmadığı için tedaviyi hızlandıran bir süreçtir.

Enjeksiyonla verilen en yaygın kobalamin türü, çok solgun kırmızı renktir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR