Kediler İçin En İyi Kedi Kumu Hangisi?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Günümüzde artık piyasada bir çok farklı kedi kumu bulunmaktadır. Kedi kumu çeşitlerinin artmasıyla birlikte ihtiyaçlarımıza yönelik alışveriş imkanı da artık daha da kolay bir hale geldi.

Bu kadar fazla ürün çeşitliliği arasında kedinizin sağlığı için ve bakım koşullarınız açısından en uygun kumun ne olduğunu hala bilmiyorsanız bu yazıdaki bilgilerle karar vermeniz mümkün hale gelecektir.

Piyasada bulunan kedi kumları çoğu  kil türevli toprak çeşitlerinden oluşuyor. Bu toprak çeşitleri ise topaklaşan kumlar, topaklaşmayan kumlar olarak birbirinden ayrılıyor.

Öncelikle hangi çeşit kumu kullanıyorsanız kullanın düzenli bir şekilde kum temizliği ve değişimi yapılmalıdır. Her ne kadar Sodyum Silikat içerikli jel kumlar koku sorununu ortadan kaldırsa da düzenli temizlenmeyen bir kumda her zaman koku olacaktır.

Geri dönüşümlü kumlar arasında yer alan biyolojik kumlar her ne kadar bütçe zorlasa da eğer almaya müsait bir harcama planınız varsa alabileceğiniz en sağlıklı kumdur. Her ne kadar doğada çözünen içeriğe sahip olsa da, sağlıklı olsa bu kumun emiciliği ve koku hapsetmesi düşüktür.

Hangi Kumlardan Uzak Durmak Gerekir?

Önemli olan bir diğer konu ise toz kumlardan mümkün olduğunca uzak durmanız olacaktır. Havada yayılan tozlar kedilerin bu havayı solumasıyla akciğer sorunlarına yol açabileceği gibi tuvalet hijyeni için de yüksek koruma vadetmiyor.

Uzak durmanız gereken bir diğer kum çeşidi ise kimyasal bileşenli silikon kumlardır. Bu kumlar bir çok enfeksiyon hastalığına ve üreme yolları hastalıklarına  açık bir davetiye çıkartmaktadır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR