Kediler Neden Eşyaları Yemeye Çalışır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerin eşyaları yemeye çalışmalarının sebebi küçük yaşlarına kadar geriye dayanıyor. Kediler ufak yaştayken sütten kesildikleri zaman refleks olarak süt emebilme içgüdüleri ile hareket ediyorlar. Bu içgüdüleri yüzünden ise etraflarındaki eşyaları kemirmeye ve yemeye çalışıyorlar.

Eşyaları kemiren kedilerde aynı zamanda yağ, lif ve mineral tüketiminin yetersiz olması gibi sorunlar da gözlemlenebiliyor. Bu tür maddelerden eksik kalan kediler vücutlarına bu maddeleri almak istedikleri için eşyaları yemeye çalışabiliyorlar.

Aynı zamanda yemek alışkanlığı, aşırı stresli olma durumu ve sinirsel bozuklukla gibi farklı hastalıklardan dolayı da kediler eşyaları yemeye çalışabiliyorlar.

Eşyalarınızı Kedilerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kedinizi eşyalarınızdan uzak tutmak istiyorsanız ona eşyaları yemenin kötü bir şey olduğunu göstermeniz gerekiyor. Peki bunu nasıl başaracaksınız? Öncelikle kedinizin sürekli kemirdiği eşyaların üzerine ona zarar vermeyecek sirke ve hafif acı biber gibi soslar dökebilirsiniz. Ayrıca veterinerlerde satılan kötü tatlı spreyleri de kullanabilirsiniz.

Kedinizi sürekli meşgul edin. Canı sıkılmakta olan kediniz bir uğraş bulmadığı zaman eşyalarınızı kemirmeye başlayabilir. Bu sebeple evinizin belirli yerlerine onun oynayabileceği oyuncaklar koyun. Boş vakitlerinizde ise kediniz ile ilgilenerek onun dikkatini dağıtmaya yardımcı olun.

Stres altındaki kediler daha fazla eşya yemeye meyilli olurlar. Bu yüzden kedinizin stresini mutlaka alın ve onu rahatlatın. Mümkün olduğunca kedinize ilgi ve sevgi göstererek onun stresinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR