Kediler Neden Karınlarına Dokunulmasından Hoşlanmaz?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Sokak kedisi olsun, en uysal ev kediniz olsun çoğu kedi karınlarının okşanmasından hoşlanmaz. Ev kedileri zamanla bu duruma alışabilse de yine de tam anlamıyla rahat sayılmazlar, tedirgin olurlar.

Bir kedi eğer karnına dokunulmasından hoşlanmazsa ve kedinin karnını okşayan kişi ısrarla okşamaya çalışırsa, kedi buna ısırarak ya da tırmalayarak tepki verebilir.  Bu durumda kedi sahiplerinin kedilerini strese sokmamaları için bu davranışı yapmamaları gerekir.

Kediler Hangi Durumlarda Karnını Okşatabilir?

Kediler doğaları gereği avcı hayvanlardır ve onları savunmasız hissettirecek iç bölgelere temas hali ancak çok güvendiği insanlara ya da güvendiği ve tanıdığı hemcinslerine karşı gerçekleşebilir. Karın bölgesi ise en hassas bölgeleri olduğundan dolayı bundan hoşlanmayan kedilere yapılması önerilmez. Bu hem kedinizi daha fazla hırçınlaştırır hem de obsesif bozukluklara yol açabilir.

Özellikle uykularındayken karın bölgesinin okşanması onları korkutur ve derhal savunmaya geçerler. Bu yüzden kedi sahiplerinin bu noktada “kedim bana karşı hırçın” demesi yerine, kedilerinin hoşlanmadıkları şeyi onlara yapmamaları gerekir.

Kediler hiç karınlarını okşatmazlar? Tabi ki buna izin verebilirler. Ancak bu koşullar zamanla ve güvenle oluşur. Güvenin oluşması içinse kedinizle aranızda huzurlu bir ilişkinin varlığı yeterlidir. Kediniz ne kadar size güvenirse onu o kadar sevebilirsiniz. Hatta hoşlanmasa da karnına dokunmanıza izin verebilir. Bu tamamen sizle kediniz aranızdaki ilişkiye bağlıdır.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR